Rodzaje implantów zębowych

Implantologia to ciągle rozwijająca się dziedzina medycyny. Nauka ta zajmuje się wprowadzaniem implantów do organizmu oraz badaniu ich interakcji z ciałem. Jest szczególnie wykorzystywana w stomatologii. Implantoprotetyka stomatologiczna pozwala na odbudowę uzębienia z wykorzystaniem implantów, dzięki czemu poprawia to wygląd estetyczny i poprawia mechanikę żucia. Jakie są rodzaje implantów zębowych?
Czym jest implant stomatologiczny zębowy?
Implant zębowy to specjalnie wykonany sztuczny korzeń zęba. Umieszcza się go w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie w czasie zabiegu chirurgicznego. Zastępuje wcześniej usunięty lub utracony korzeń naturalny. Dodatkowo służy jako podstawa do odbudowy całego zęba. Sztuczny korzeń zęba stanowi filar implantów, do którego przymocowuje się później łączniki i korony protetyczne. Wszystkie te elementy są dobierane indywidualnie dla pacjenta, aby miały taki sam kolor jak pozostałe zęby. Implanty stomatologiczne mogą zastępować jeden ząb lub całe łuki zębowe.
Implanty zębowe można podzielić za względu na materiał, z którego są zrobione. Najpopularniejsze są implanty tytanowe. Tytan jest dobrze tolerowany przez organizm, co pozwala na szybkie zrastanie się z otaczającymi kośćmi. Ma to duże znaczenie, ponieważ implanty muszą stanowić trwałą podstawę dla koron. Istotną zaletą jest także to, że są biokompatybilne, czyli nie wywołują skutków ubocznych, takich jak reakcje alergiczne.
Alternatywą dla tytanu są implanty cyrkonowe, czyli implanty ceramiczne. Wykonuje się je z tlenku cyrkonu, który jest wykorzystywany w protezach na przykład stawu biodrowego. Tlenek cyrkonu również wykazuje dobrą integrację z organizmem człowieka oraz jest odporny na ścieranie i bardzo wytrzymały. Dodatkowo implanty ceramiczne mają szczególną odporność na działanie czynników zewnętrznych takich jak korozja oraz pH jedzenia.
Jak wygląda wszczepienie implantów zębowych?
Wszczepienie implantów zębowych wymaga od stomatologa precyzji oraz dużego doświadczenia. Jest to złożony i długi proces, ale warty poświęcenia czasu.
Jak mówi stomatolog z Centrum Stomatologicznego Margo: Zabieg wczepienia implantów zębowych składa się z kilku etapów. Pierwsza wizyta jest konsultacją, która umożliwia poznanie oczekiwań pacjenta oraz sprawdzenie stanu uzębienia. Przed zabiegiem zęby muszą być wyleczone, a miejsce, w którym będzie wszczepiony implant powinno być zagojone po utracie lub usunięciu chorego korzenia. W trakcie tej wizyty lekarz przeważnie wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby zobrazować wygląd kości, jej grubość oraz stan. Na tej podstawie stomatolog podejmuje decyzję, czy może wszczepić implant.
Kolejnym etapem jest wykonanie zabiegu chirurgicznego w trakcie, którego implant zostaje umieszczony w kości. Następnie dziąsło jest zszywane i rozpoczyna się faza gojenia. Po kilku miesiącach zakłada się specjalnie dobraną kolorystycznie i kształtem koronę, aby pasowała do reszty uzębienia. Dobrze wykonane implanty pełnią takie same funkcje jak naturalne zęby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Paweł Jarus STOMATOLOG
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Polna 32 lok. 3b
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczny Dorota Taracha Stomadex
Lekarze - stomatolodzy woj. lubelskie24-100 Puławy, Wojska Polskiego 1 lok. 29
-
Monika Pietruszka Talleux Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. pomorskie80-390 Gdańsk, Kołobrzeska 63F lok. 8