Rodzaje aparatów ortodontycznych

W czasach obecnych aparat ortodontyczny jest powszechnie używany przez osoby chcące poprawić swój stan uzębienia. Właściwy zgryz nie tylko wygląda estetycznie, ale też wpływa na zdrowie jamy ustnej. Przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego warto poznać, jakie są ich rodzaje i czym się wyróżniają. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Aparat ortodontyczny stały
Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych jest aparat stały. Najczęściej wykorzystuje się go do leczenia skomplikowanych wad zgryzu. Jest on zbudowany z zamków przyklejanych do zębów specjalnym klejem, dzięki czemu zęby uzyskują prawidłowe położenie. Zamki, w zależności od preferencji klienta, mogą być: metalowe, ceramiczne lub szafirowe. Ponadto stały aparat składa się też z metalowego łuku, który łączy zamki za pomocą ligatur.
Stały aparat ortodontyczny jest zakładany nawet na kilka lat. Dlatego też trzeba pamiętać, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu aparat będzie skuteczny, a w trakcie leczenia nie pojawią się zakażenia bakteryjne.
Stały aparat może być noszony zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Co więcej, przy zakładaniu aparatu można wybrać kolor ligatur, co jest atrakcyjne dla młodszych osób. Dużym plusem tego rodzaju aparatu jest trwałość materiałów, z których jest wykonany. Dzięki temu aparat spełnia swoje zadani, a jego elementy się nie niszczą.
Aparat ortodontyczny ruchomy
Inną odmianą aparatu ortodontycznego jest aparat ruchomy. W przeciwieństwie do stałego można go samodzielnie zdejmować. Ponadto aparat ruchomy noszony jest zgodnie z zaleceniami lekarza, czasem zakłada się go tylko na noc. Zbudowany jest z akrylowej płytki oraz metalowych drutów i zalecany jest do korygowania wad zgryzu dzieci.
Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela kliniki stomatologicznej Rojek Dental:
„ciekawą odmianą aparatu ruchomego jest nowoczesny aparat Invisalign. Jest on wykonany z przezroczystych nakładek indywidualnie dopasowanych do danej osoby. Jest on doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie dyskretny wygląd aparatu. Nakładki należy zdejmować przed każdym posiłkiem oraz wymieniać co kilka tygodni, zgodnie z wytycznymi lekarza. ”
Warto dodać, że ta nowoczesna metoda leczenia umożliwia szybkie i skuteczne uzyskanie zamierzonego efektu. Co więcej, aparatu do prostowania zgryzu Invisalign nie trzeba nosić bez przerwy i można go z łatwością zdjąć w każdej chwili. Ilość przezroczystych nakładek jest zależna od rodzaju i zaawansowania wady zgryzu, a czas leczenia jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznego aparatu stałego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczny Dorota Taracha Stomadex
Lekarze - stomatolodzy woj. lubelskie24-100 Puławy, Wojska Polskiego 1 lok. 29
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Paweł Jarus STOMATOLOG
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Polna 32 lok. 3b