Materiał Partnera

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych
Piękny, zdrowy uśmiech to nasza najlepsza wizytówka. Jednak w niektórych przypadkach staranna, regularna higiena to za mało, by móc bez przeszkód pochwalić się uzębieniem – czasem na przeszkodzie stoją wady zgryzu, takie szpary międzyzębowe, czy stłoczenie zębów, które są nie tylko problemem natury estetycznej, ale mogą również prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sposobem radzenia sobie z nimi jest noszenie aparatów ortodontycznych. Stosowane obecnie aparaty dzielimy na dwie główne kategorie – aparatów stałych i ruchomych

Aparaty stałe

Zwane również aparatami klasycznymi. Składają się z różnego rodzaju metalowych lub ceramicznych elementów, które są przyklejane za pomocą kleju silikonowego do powierzchni zębów (zamki) lub nakładane na nie (pierścienie). Elementy te następnie łączone są ze sobą za pomocą drutu – pod wpływem wywartego w tego sposób nacisku zęby stopniowo zmieniają swoje położenie. Wraz z cofaniem się zębów nacisk na nie słabnie, dlatego co 4-6 tygodni pacjent musi udać się na wizytę kontrolną u ortodonty, w celu zwiększania napięcia aparatu. Zazwyczaj elementy aparatu umieszcza się na zewnętrznej powierzchni zębów, jednak istnieje możliwość umieszczenia ich również po stronie wewnętrznej – są to tak zwane aparaty językowe. Takie rozwiązanie jest bardziej estetyczne, jednak z drugiej strony poważnie utrudnia higienę zębów, a czasem również stwarza problemy z wymową. Ponadto przeciwwskazaniem do zastosowania tego rodzaju aparatów są choroby przyzębia, wąskie łuki i niskie zęby. Aparaty stałe stosuje się do leczenie wad zgryzu u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia.

Aparaty ruchome

Nazywane są również aparatami zdejmowanymi. Są to akrylowe płytki, których kształt dopasowano do profilu podniebienia, posiadające zamek oraz druty obejmujące powierzchnię zębów. Stosuje się go do korekcji położenia zębów stałych u dzieci do 12 roku życia. Aparat stosowany jest głównie na noc lub w czasie aktywności nie wymagających mówienia, zdejmuje się go natomiast do posiłków. Ich zaleta to przede wszystkich fakt, że nie utrudniają one higieny zębów, a także nie powodują ciągłego bólu, który towarzyszy pacjentom z aparatami stałymi przez pierwszych kilka dni od każdej wizyty kontrolnej. Odmianą aparatów ruchomych są aparaty Invisaling – są to obejmujące całe zęby przezroczyste nakładki, które wymienia się co dwa tygodnie. Ich zaletą jest fakt, że są mało widoczne, stosowane są do niewielkich korekcji zgryzu u dorosłych pacjentów. Leczenie krzywego zgryzu przy pomocy aparatów ortodontycznych nie należy do przyjemności, warto jednak pamiętać, że nieskorygowane zawczasu wady zgryzu mogą w późniejszych czasach zaowocować znacznie poważniejszych konsekwencji – między innymi uszkodzenia zębów, rozwoju próchnicy, paradontozy, problemów z przeżuwaniem i w efekcie chorób układu pokarmowego, nie wspominając o obniżonej samoocenie, spowodowanej nieestetycznym uśmiechem. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego ortodonty, takiego jak dr Ewa Hornik-Pietrzyk i jak najwcześniej zainwestować w zdrowie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy