Artykuł sponsorowany

Podstawowe zasady profilaktyki zębowej

Podstawowe zasady profilaktyki zębowej

Zdrowe i zadbane zęby to najlepszy sposób na piękny uśmiech. Stan naszego uzębienia wpływa nie tylko na kwestie estetyczne, ale również na stan zdrowia organizmu. Nawet z pozoru niegroźny kamień nazębny może doprowadzić do poważniejszych zmian. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad profilaktyki zębowej. Sprawdź, czy znasz wszystkie.

Próchnica zębów jest jedną z częściej występujących chorób, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. A przecież wystarczy odpowiednio zadbać o stan naszego uzębienia, by jej uniknąć! Podobnie jak innych, nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zębami.

Codzienna higiena jamy ustnej

Podstawową zasadą profilaktyki stomatologicznej jest codzienna, prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć najlepiej po każdym posiłku – gromadzą się bowiem na nich resztki pożywienia, które są doskonałą pożywką dla bakterii powodujących próchnicę. Oprócz szczotkowania konieczne jest również używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust – nitkowanie oraz płukanie wykonuje się raz dziennie, po wieczornym myciu. Samo szczotkowanie nie wystarczy, by pozbyć się resztek pokarmowych spomiędzy przestrzeni międzyzębowych, dlatego nie należy pomijać tego etapu. Bakterie gromadzą się również wewnątrz jamy ustnej na języku i policzkach, warto więc zadbać również o nie.

Zęby należy myć minimum dwa razy dziennie – a jeśli to możliwe po każdym posiłku. W zależności od rodzaju szczoteczki prawidłowa technika szczotkowania będzie różna. W przypadku szczoteczek manualnych oprócz ruchów okrężnych należy również wykonywać ruchy wymiatające, od dziąsła w kierunku szczytu zębów. Szczoteczkę ustawia się pod kątem około 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów. W przypadku nitkowania prawidłowa procedura wygląda w ten sposób, że nitkę umieszcza się pomiędzy dwoma zębami. Następnie przesuwa się do góry, wzdłuż krawędzi jednego zęba, a następnie drugiego. W ten sposób oczyszcza się dokładnie przestrzenie pomiędzy zębami i usuwa resztki pokarmowe. Dopełnieniem tego zabiegu jest płukanie jamy ustnej, które pozwala na usunięcie pozostałości oraz zabezpiecza zęby fluorem.

Zdrowa i zbilansowana dieta

Na stan naszych zębów wpływ ma również dieta, dlatego to, co jemy również powinno być częścią profilaktyki stomatologicznej. Jeśli to możliwe powinniśmy do minimum ograniczyć spożywanie cukrów, które są najlepszą pożywką dla bakterii. Warto w codziennych posiłkach dostarczać naszemu organizmowi wapnia oraz fluoru, a także pić wodę mineralną – dzięki temu nasze zęby będą również odpowiednio wzmocnione od wewnątrz.

Regularne kontrole u dentysty

Największy wpływ na zachowanie zdrowych zębów ma codzienna profilaktyka – nie należy jednak zapominać o regularnych wizytach u stomatologa. Na wizytę u dentysty najlepiej udawać się co pół roku. Dzięki temu pierwsze nieprawidłowości w stanie uzębienia zostaną wykryte bardzo szybko, a tym samym pojawienie się poważniejszych komplikacji zostanie ograniczone do minimum. Kompleksową opiekę dentystyczną w Skawinie zapewnia gabinet dentystyczny Proper Dent, oferujący szeroki zakres usług stomatologii zachowawczej oraz estetycznej.

Pojawiający się na zębach osad nie tylko wygląda nieestetycznie, ale prowadzi do pojawienia się kamienia nazębnego, a w konsekwencji do chorób przyzębia – dlatego tak ważne jest regularne piaskowanie i skaling. Dzięki tym zabiegom będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i zadbanymi zębami przez wiele lat.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy