Artykuł sponsorowany

Pantomogram jako element diagnostyki stomatologicznej

Pantomogram jako element diagnostyki stomatologicznej
Pantomogram zębów to badanie polegające na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego (tzw. RTG zęba lub zębów). Tego typu diagnostyka stomatologiczna, potocznie nazywana jest panoramą, gdyż umożliwia uwidocznienie zębów górnych i dolnych oraz okolicznych tkanek. Na czym konkretnie polega badanie oraz w jaki sposób należy się do niego przygotować? Dowiedz się, kiedy wykonuje się RTG zębów i czy jest to w pełni bezpieczne.

Diagnostyka stomatologiczna: Kiedy wykonuje się pantomogram zębów i na czym polega?

Pantomogram zębów to badanie, które wykonuje się specjalistycznym aparatem zwanym pantomografem. Urządzenie generuje promieniowanie RTG, a także rejestruje obraz, przez co możliwe jest uzyskanie dokładnego odwzorowania wszystkich warstw twarzoczaszki. Stomatolog zlecający tego typu RTG otrzymuje wyniki, na których nie tylko może dostrzec górne i dolne uzębienie, ale także zatrzymane kości i otaczające tkanki. Badanie pantomograficzne jest bezbolesne i szybkie – trwa zaledwie kilkanaście sekund, dzięki temu emitowanie promieniowanie jest w pełni bezpieczne dla pacjenta. Wykonywane jest w pozycji stojącej, głowa zostaje ustabilizowana, a pacjent zagryza specjalistyczny ustnik. Wykonując pantomogram zębów, podczas badania urządzenie porusza się wokół nieruchomej głowy. Wyniki dostępne są na komputerze specjalisty, bezpośrednio po zakończeniu. Wskazania do wykonania pantomogramu zębów to:
  • ocena stanu uzębienia, w celu określenia kompleksowego planu leczenia zębów (próchnica, po leczeniu kanałowym, ocena zastosowanych wypełnień),
  • ból zębów niejasnego pochodzenia,
  • ocena zębów przed chirurgicznym usunięciem,
  • ocena zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego,
  • ocena zębów przed leczeniem protetycznym i implantologicznym,
  • choroby przyzębia,
  • inne choroby (torbiele, nowotwory itp.).

Jak przygotować się do RTG zębów? – zalecenia i przeciwwskazania do badania

Warto podkreślić, że popularność badania związana jest także z tym, że nie wymaga ono żadnego przygotowania. Wykonuje się je praktycznie w każdym momencie – nie trzeba być na czczo, przyjmować lekarstw bądź przynosić innych wyników badań – podkreśla specjalista z Centrum Stomatologii DENTES ze Stalowej Woli.  
Gdy wykonywane jest RTG zębów, należy jedynie zdjąć biżuterię i metalowe przedmioty znajdujące się w okolicy twarzy. Następnie zakłada się ołowiany fartuch i wykonuje zdjęcie. Należy podkreślić, że tak jak każde badanie specjalistyczne, tak i to posiada przeciwwskazania. Zdjęcie pantomograficzne nie może być wykonane u kobiet w ciąży, gdyż chociaż dawka promieniowania jest niewielka, to może mieć szkodliwe działanie na dziecko, na każdym jej etapie (także w początkowych stadiach).

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy