Materiał Partnera

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu

Wada zgryzu to zaburzenie w budowie oraz w czynnościach narządów jamy ustnej. Można ją zauważyć po rysach twarzy, np. poprzez asymetrię i cofnięcie lub wysunięcie bródki. Wady zgryzu przejawiają się już w dzieciństwie i bardzo często zaburzają czynności jamy ustnej. Mogą powodować zniekształcenie mowy, trudności w jedzeniu czy oddychaniu. Jakie są najczęstsze przyczyny tego zaburzenia?

Czym jest wada zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowe ułożenie dolnej i górnej szczęki. Jedna szczęka może być odchylona od drugiej lub odchylenie może zachodzić w środkowej części zębów, bocznej lub na całej ich długości. Najczęściej spotykane wady to tyłozgryz, w którym górne zęby wysunięte są przed zęby dolne, zgryz otwarty, w którym zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą, przodozgryz to wada, w której dolny łuk zębowy wysunięty jest przed łuk górny, oraz zgryz głęboki, w którym zęby górne zakrywają w większym stopniu zęby dolne, co bardzo często powoduje ich ścieranie.

Jeżeli zauważasz którąś z tych wad u siebie lub swojego dziecka, warto wybrać się na leczenie wad zgryzu do Lublina. Wady zgryzu klasyfikują się do leczenia ortodontycznego. O wiele łatwiej leczy się je u dzieci niż u dorosłych, dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy wybierać się z dzieckiem na regularne wizyty do stomatologa. Leczenie wad zgryzu odbywa się wieloetapowo, co oznacza, że ortodonta musi najpierw ustalić plan leczenia, który rozpocząć można dopiero po wyleczeniu wszystkich zębów. Zdarza się, że przy wadach zgryzu pacjenci skarżą się na bóle zębów, głowy, karku, szumy uszne czy ograniczenia możliwości otwierania ust.

Przyczyny wad zgryzu

Przyczyny wad zgryzu mogą być genetyczne, mogą wynikać z chorób ogólnoustrojowych lub czynników miejscowych. Czynniki zwiększające ryzyko powstawania wad to oddychanie przez usta, zaciskanie zębów lub warg, bruksizm, czyli zgrzytanie zębami lub ciągłe nadgryzanie, np. ołówków.

U dzieci najczęstszą przyczyną jest częste ssanie palca lub smoczka, utrata zębów mlecznych, nieprawidłowe karmienie i układanie dziecka do snu oraz wady postawy. Przyjmowanie niektórych leków przez matkę, poród kleszczowy, twarzyczkowy i ucisk wewnątrzmaciczny również należą do częstych przyczyn występowania wad zgryzu u dzieci – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem z przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie.

Weźmy pod uwagę, że wada zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia jamy ustnej. Nieleczona wada zgryzu może doprowadzić do chorób przyzębia i dziąseł, a także do próchnicy zębów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy