Materiał Partnera

Na czym polega właściwa higiena jamy ustnej?

Na czym polega właściwa higiena jamy ustnej?

O zdrowe zęby musimy zadbać na co dzień. Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwoli nam uniknąć częstych wizyt dentystycznych, uciążliwego leczenia i bolesnych zabiegów. Niestety często nie wiemy, na czym polega odpowiednia pielęgnacja zębów i dziąseł albo nie mamy na nią czasu. Odpowiadamy zatem, ile razy dziennie tak naprawdę powinniśmy myć zęby, czy samo mycie zębów wystarczy oraz co możemy jeszcze zrobić dla skutecznej ochrony zdrowia zębów.

Codzienna pielęgnacja ma wpływ nie tylko na zdrowe, silne i odporne zęby, lecz także na piękny i atrakcyjny wygląd. Jakie czynności powinny wejść nam w krew, jeśli marzymy o zachwycającym uśmiechu?

Codzienne obowiązki

Aby zmniejszyć ryzyko chorób zębów, należy zapobiegać i zatroszczyć się o profilaktykę. Do obowiązkowych codziennych czynności należą bez wątpienia:

  • Szczotkowanie zębów
  • Czyszczenie nićmi dentystycznymi
  • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej

Szczotkowanie zębów

Zasady szczotkowania zębów są każdemu świetnie znane. 3 minuty 3 razy dziennie (co najmniej 2) to niemal mantra powtarzana we wszystkich poradnikach stomatologicznych oraz przez dentystów. Rzeczywiście taki czas i taka częstotliwość są wymagane, aby zapewnić zębom ochronę przed bakteriami i odpowiednio je oczyścić. Podczas szczotkowania zębów nie zapomnij o języku! Na koniec wyszoruj porządnie język z pozostałych na nim cząstek pokarmu i zabrudzeń.

Nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej

Nici dentystyczne pozwalają pozbyć się resztek pokarmowych z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Płyny do płukania jamy ustnej podobnie docierają w miejsca niedostępne podczas zwykłego szczotkowania. Co więcej, redukują płytkę nazębną, pomagają pozbyć się kamienia i osadu nazębnego, odświeżają oddech i niszczą bakterie pozostałe po szczotkowaniu.

Dieta i dobór produktów

Samo oczyszczanie zębów nie wystarczy, jeśli nasza dieta będzie nieodpowiednia i niszcząca zęby. Słodycze i cukier są wrogami zdrowego uzębienia. Jeśli nie umiemy z nich zrezygnować, nasze zęby prawdopodobnie częściej będą wymagały leczenia, ponieważ cukry przyczyniają się do powstawania próchnicy. Codzienny jadłospis powinien być bogaty w składniki odżywcze oraz budulcowe kości i wapń. Mleko, kefir, maślanka, jogurty i sery twarogowe, żółte i pleśniowe, ryby, orzechy i warzywa – to lista produktów, które zadbają o zdrowe i mocne zęby.

Wybieraj pastę z fluorem, który tworzy dodatkową barierę ochronną w szkliwie. Dzięki temu składnikowi zęby staną się mocniejsze i odporniejsze na szkodliwe czynniki. Przeczytaj więcej o tym, jak wybrać odpowiednią pastę do zębów. Pamiętaj o wymianie szczoteczki co 3 miesiące lub wcześniej. Wybierz odpowiednią szczoteczkę – zbyt twarde włosie rani dziąsła i wywołuje krwawienie, miękkie niedostatecznie oczyszcza zęby, dlatego w większości przypadków idealna jest szczoteczka ze średnim włóknem.

Z dentystą za pan brat

Nawet sumienna higiena jamy ustnej oraz odpowiednia dieta nie dają nam stuprocentowej gwarancji, w jakim stanie są nasze zęby. Taką uzyskamy dopiero podczas przeglądu zębów. Dobrym nawykiem jest regularna wizyta w gabinecie stomatologicznym raz na pół roku. Kontrola dentystyczna i zabiegi profilaktyczne pozwolą utrzymać zęby w idealnym stanie oraz dadzą nam pewność, że wszystko jest w porządku i nie ma potrzeby dodatkowych zabiegów. Co więcej, podczas wizyty dentystycznej będziemy mogli np. usunąć kamień nazębny.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy