Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Osoby, którym zależy na zdrowym i pięknym uśmiechu, zapewne nie raz miały styczność ze stomatologią zachowawczą i wiedzą, na czym ona polega. Regularne kontrole u naszego dentysty w gabinecie stomatologicznym są bardzo ważne, gdyż mogą zapobiec wielu chorobom. Dzięki systematyczności i odpowiedniej higienie jamy ustnej możemy uniknąć leczenia kanałowego.
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza to dziedzina zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem skutków próchnicy. Zwana jest również stomatologią ogólną. Profilaktyka polega na regularnych badaniach kontrolnych i higienizacji jamy ustnej. Dentysta z Warszawa Włochy pomoże nam skontrolować stan uzębienia, zapobiec infekcjom i wszelkim chorobom jamy ustnej. Stomatologia zachowawcza to nie tylko leczenie próchnicy, ale również leczenie kanałowe, powtórne leczenie kanałowe (reendodoncja), za którym większość z nas nie przepada, zwalczanie nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz leczenie kieszeni dziąsłowych. Na stomatologię zachowawczą składają się także zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej, tj. wybielanie zębów, odbudowa korony zęba czy wypełnianie ubytków. Warto mieć na uwadze, że nieleczone choroby zębów, w tym próchnica mogą doprowadzić do poważniejszych schorzeń naszego organizmu, dlatego korzystanie z podstawowej pomocy dentystycznej jest kluczowe dla naszego zdrowia.
Stomatologia zachowawcza a próchnica zębów
Próchnica to najbardziej rozpowszechniona choroba zębów, która objawia się w początkowej fazie brzydkimi plamami na zębach, a następnie ubytkami twardych części zębów.
Próchnica, która nie jest leczona, może doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba, co powoduje dolegliwości bólowe i wykluczenie zęba z czynności żucia. W najgorszym przypadku może doprowadzić do obumarcia zęba, co może wpływać na zdrowie naszego organizmu w postaci ukrytego ogniska infekcji – zauważa lekarz stomatolog z gabinetu Stomatologia dr Pańczyk w Warszawie.
Próchnica to siedlisko bardzo groźnych bakterii, dlatego, gdy nasz ząb jest całkowicie nią zajęty, nie pomoże nawet leczenie kanałowe. Regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego i leczenie próchnicy jest bardzo istotne. Pamiętajmy, że oprócz zębów i jamy ustnej, atakuje ona również krtań, przełyk i żołądek, a chyba nikt z nas nie chciałby walczyć ze stanami zapalnymi, nieprzyjemnym oddechem czy infekcjami żołądka. W celu wyeliminowania próchnicy lekarz stomatolog musi usunąć chore tkanki zęba i założyć wypełnienie – najczęściej kompozytowe, które zapewnia naturalny wygląd i dopasowuje się do koloru naszego zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Monika Pietruszka Talleux Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. pomorskie80-390 Gdańsk, Kołobrzeska 63F lok. 8
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Paweł Jarus STOMATOLOG
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Polna 32 lok. 3b
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczny Dorota Taracha Stomadex
Lekarze - stomatolodzy woj. lubelskie24-100 Puławy, Wojska Polskiego 1 lok. 29