Artykuł sponsorowany

Leczenie dentystyczne u dzieci

Leczenie dentystyczne u dzieci

Stomatologia dziecięca wymaga specjalistycznego leczenia. Wydaje się, że dzieci mają niewielkie potrzeby i mało poważne problemy ze zdrowiem zębów. W tym błędnym przekonaniu niejednokrotnie zaniedbujemy należytą profilaktykę i kontrole dentystyczne. Zapominamy, że troska o zęby w dzieciństwie przekłada się na ich stan w dorosłym życiu. Na czym polega zatem leczenie zębów u dzieci?

Zakres stomatologii dziecięcej

Często myślimy, że dzieci nie miewają poważnych chorób związanych z uzębieniem. Jedyny problem, który jest dostrzegalny wiąże się z zębami mlecznymi, które potrafią uprzykrzyć życie. Otóż powinniśmy wiedzieć, że leczenie zębów u dzieci jest o wiele bardziej zaawansowane i rozbudowane. Przede wszystkim powinno uwzględniać tzw. wizytę adaptacyjną. Ta ma za zadanie wyjaśnić dziecku celowość i konieczność wizyt dentystycznych oraz oswoić dziecko i odpowiednio przygotować do podejmowanego leczenia. Dodatkowo dziecko zdobywa wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Często nie doceniamy również zwykłych przeglądów dentystycznych. Bagatelizujemy je i zapominamy o ich potrzebie w zdrowym rozwoju zębów u dzieci. Do innych zabiegów należą lakierowanie i lakowanie zębów. Wśród poważniejszych terapii znajdziemy leczenie próchnicy, jeśli już nastąpiła, albo leczenie kanałowe, jeśli poczyniła postępy. Przed wykonywaniem bolesnych zabiegów umożliwia się zastosowanie odpowiednich środków znieczulających. Do uspakajania dzieci z powodzeniem wykorzystuje się gaz rozweselający. W dobrym gabinecie lekarskim uzyskamy także pomoc w zakresie leczenia wad zgryzu.

Główne zadania dentysty

Podsumowując, zakres stomatologii dziecięcej jest bardzo szeroki. Oprócz samych zabiegów medycznych trzeba zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa oraz stosować nowoczesne metody przekonywania do celowości leczenia, np. systemy pochwał. Dobrym sposobem na rozluźnienie dziecka jest włączanie bajek, które odwrócą uwagę dziecka w czasie trwania zabiegu. Dobrze, jeśli wizyty dentystyczne spełniają także funkcję edukacyjną. Uświadamianie dziecku sensu dbania o zdrowie od najmłodszych lat pozwoli ukształtować prawidłową postawę w przyszłości. Oprócz tego taka edukacja ma na celu wyrabianie u dziecka dobrych nawyków i troski o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Wybór dobrego stomatologa to bardzo odpowiedzialna decyzja. Opieka stomatologiczna to jedno. Pamiętajmy też, że sami odgrywamy ważną rolę w procesie przyzwyczajania dziecka do leczenia oraz edukowania z zakresu higieny jamy ustnej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy