Artykuł sponsorowany

Laseroterapia w stomatologii

Laseroterapia w stomatologii

Możliwości, które oferują lasery sprawiają, że coraz częściej się ich używa w różnych dziedzinach, między innymi w stomatologii. Metoda ta niesie za sobą korzyści związane zarówno ze skutecznością, jak i z komfortem pacjenta podczas zabiegu. A zatem, kiedy konkretnie w stomatologii stosuje się laseroterapię? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest biostymulacja laserowa?

Lasery dzieli się na urządzenia o dużej, małej lub średniej mocy. W przypadku laseroterapii, zwanej inaczej biostymulacją, wykorzystuje się drugi i trzeci rodzaj. Dzięki nim leczenie przebiega sprawniej i z reguły jest mniej bolesne dla pacjenta. Główną rolą takich laserów jest dostarczanie do tkanek energii, która ma pozytywny wpływ przede wszystkim na etapie gojenia się ran. Wartość mocy urządzeń mieści się z reguły w przedziale od 1 do 500 mW.

Jakie zalety ma laseroterapia?

Biostymulacja laserowa jest wykorzystywana coraz częściej, bo ma ona liczne zalety. Przede wszystkim, jej zadaniem jest ograniczenie bólu pacjenta. Poza tym, przyczynia się ona do przyspieszenia gojenia się ran po różnych zabiegach, między innymi z zakresu chirurgii – wyjaśnia pracownik firmy Dental.

Lasery pozwalają ograniczyć krwawienie, a także zminimalizować obrzęki i stany zapalne. Przynoszą one korzyści nie tylko pacjentom, ale również lekarzom, bo mają oni ułatwiony dostęp do miejsca przeprowadzania zabiegu.

Kiedy wykorzystuje się laseroterapię?

Działanie laserów biostymulujących opiera się głównie na znieczuleniu i przyspieszeniu gojenia się ran po zabiegach, dlatego wykorzystuje się je między innymi w chorobach miazgi czy błony śluzowej. Laseroterapia jest stosowana także w przypadku leczenia nadżerek śluzówki, opryszczki oraz problemów z dziąsłami. Pomaga ona ograniczyć ból związany z kłopotami z żuchwą. Jak widać, można ją zatem wykorzystywać na różnych płaszczyznach.

Inne zastosowania lasera

Poza biostymulacją, laser ma szerokie zastosowanie na przykład w chirurgii. Wykorzystuje się go do takich zabiegów, jak wycięcie włókniaka, brodawczaka czy naczyniaka, do hemostazy (zapobieganie wypływania krwi z naczyń krwionośnych) lub frenotomii. To tylko przykłady, bo zastosowań jest o wiele więcej. Laseroterapia ma też swoje wady, takie jak wykluczenie zmysłu dotyku lekarza czy wyższy koszt leczenia, ale jej wykorzystanie niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa. Warto zatem korzystać z usług gabinetów dentystycznych wyposażonych w tę technologię, aby jak najbardziej zminimalizować ból i dyskomfort podczas zabiegu oraz szybciej wrócić do zdrowia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy