Kiedy warto usunąć ósemki?

Spis treści
- Zaawansowany przypadek stanu zapalnego
- Kiedy ósemka wpływa negatywnie na inne zęby
- Brak miejsca na rozwój ósemki
Wydawać by się mogło, że ósemki, czyli ostatnie zęby trzonowe, nie mają już większego znaczenia dla naszego zgryzu. Jednak w rzeczywistości te pozornie niepotrzebne zęby mogą sprawiać problemy zdrowotne i estetyczne. Jak zatem wiedzieć, kiedy czas na ich usunięcie? Zapraszamy do lektury artykułu, który rozwieje wszystkie wątpliwości.
Zaawansowany przypadek stanu zapalnego
W przypadku podejrzenia stanu zapalnego w okolicy ósemki konieczna jest natychmiastowa wizyta u stomatologa. Jeśli ból i obrzęk są silne, towarzyszy im podwyższona temperatura ciała oraz utrudnione przełykanie czy otwieranie ust, możliwe, że mamy do czynienia z zaawansowanym stanem zapalenia tkanek. W takich sytuacjach najbezpieczniejsze jest usunięcie ósemki, aby uniknąć powikłań. Usuwanie ósemek w Gdańsku oferuje klinika stomatologiczna SeaMed, która dysponuje specjalistami oraz nowoczesnym sprzętem. Oferuje ona usługi na najwyższym poziomie, dzięki czemu można być pewnym, że usuwanie ósemek przebiegnie prawidłowo i sprawnie.
Przeczytaj również: Jakie są największe mity i fakty na temat usuwania ósemek?
Kiedy ósemka wpływa negatywnie na inne zęby
Sytuacja, w której ósemka wpływa negatywnie na inne zęby, również może być wskazaniem do jej usunięcia. Zdarza się, że ósemki rosną pod takim kątem, że uciskają na sąsiednie zęby. Wówczas mogą prowadzić do zmiany ich pozycji, powodując przepełnienie łuku zębowego i wywołując wadliwy zgryz. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan swoich ósemek i w przypadku nieprawidłowości zgłosić się do kliniki stomatologicznej.
Przeczytaj również: Najpopularniejsze metody wybielania zębów
Brak miejsca na rozwój ósemki
Niekiedy zęby mądrości nie mają wystarczającej ilości miejsca na rozwój. Oznacza to, że nie mogą się one swobodnie wyrosnąć i ułożyć w rzędzie z pozostałymi zębami. W takich przypadkach często dochodzi do sytuacji, gdy ósemka jest częściowo zakryta dziąsłem (zęby półzatrzymane) lub nawet całkowicie ukryta w kości szczęki (zęby zatrzymane). Bez względu na to, czy ósemka wyrosła już, czy jeszcze się rozwija, warto skonsultować się ze specjalistą.
Przeczytaj również: Czy można naprawić uszkodzoną protezę?
Warto dodać, że usuwanie ósemek to zabieg rutynowy, który pod opieką doświadczonego stomatologa może przebiegać bezboleśnie oraz szybko. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz rozeznanie, czy rzeczywiście istnieje konieczność ekstrakcji zęba.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Margo Centrum Stomatologiczne Sp. z o. o.
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie54-614 Wrocław, Trawowa 59A
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Jerzy Ochnicki Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - ortodonci woj. zachodniopomorskie71-521 Szczecin, Kadłubka 10-11 gab.109