Artykuł sponsorowany

Kiedy warto odwiedzić ortodontę?

Kiedy warto odwiedzić ortodontę?

Leczenie ortodontyczne oznacza leczenie wykrytej u pacjenta wady zgryzu. Tego typu problemy powstają u pacjentów bardzo często. Niestety w wielu przypadkach, pomimo wyraźnych sygnałów, że zęby w łukach zębowych są ustawione krzywo i powodują różnego rodzaju skutki uboczne, związane z problemami z przeżuwaniem pokarmu lub z powstaniem wad wymowy, pacjenci nie wiedzą, w jaki sposób mogą sobie pomóc. W artykule podpowiadamy, jakie sygnały powinny stać się wyraźnym sygnałem do umówienia się na wizytę kontrolną w gabinecie ortodontycznym.

Kiedy warto się udać na pierwszą wizytę u ortodonty ze swoim dzieckiem?

Wady zgryzu występują u pacjentów bardzo często. Dentyści podczas wizyt kontrolnych w gabinetach wykrywają je zarówno podczas kontroli stanu jamy ustnej u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci, u których cały czas trwa proces rozwoju łuków zębowych. Na pierwszą wizytę kontrolną w gabinecie ortodontycznym warto jest się udać już z siedmiolatkiem. Co ważne, istnieje wiele objawów i przypadłości u dzieci, których rodzice nie łączą z wadami zgryzu, a które faktycznie są nimi spowodowane. Należą do nich przede wszystkim takie objawy jak chrapanie, spanie z otwartą buzią, zgrzytanie zębami, częste gryzienie różnych przedmiotów, ssanie kciuka czy wady wymowy. Sygnałem o tym, że dziecko może mieć wadę zgryzu powinny być też asymetria i nieprawidłowy profil twarzy. Jak dodaje nasz rozmówca, lekarz stomatolog z kliniki S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie:

Rodzice, chcąc zadbać o to, żeby ich dziecko nie miało problemów z wadami zgryzu, na pewno powinni regularnie sprawdzać u dziecka, u którego zaczynają już rosnąć pierwsze zęby stałe, czy jest na nie w rozwijających się łukach zębowych wystarczająca ilość miejsca, czy zęby dolne nie wychodzą przed zęby górne i czy nowe zęby na pewno rosną prosto, a nie ukośnie lub poziomo. Jeżeli zauważy się jakieś niepokojące objawy, nie powinno się zwlekać, tylko od razu umówić się z dzieckiem na wizytę w gabinecie ortodontycznym.

Wskazania do pierwszej wizyty u ortodonty dla dorosłych pacjentów

Dorośli pacjenci najczęściej decydują się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego ze względów estetycznych, czyli z chęci poprawy estetyki uśmiechu i wpłynięcia na poprawę symetrii twarzy. Innymi powodami umówienia się na wizytę u ortodonty mogą być też coraz większe problemy z przeżuwaniem pokarmów czy dokuczające im wady wymowy.

Na pewno dorośli pacjenci powinni pomyśleć o wizycie u ortodonty w przypadku:

  • nadmiernego ścierania się zębów,
  • pojawiania się uporczywych dolegliwości bólowych w stawie skroniowo-żuchwowym,
  • częstego zaciskania lub zgrzytania zębami,
  • częstych bólów głowy o nieznanych przyczynach,
  • nieprawidłowego ustawienia zębów,
  • przed planowanym leczeniem protetycznym.

Przebieg pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym na pewno może się wiązać dla pacjenta z dość dużym stresem. Jest to częste przede wszystkim u małych dzieci, dlatego wybierając się ze swoim dzieckiem na wizytę u ortodonty, warto jest je do niej właściwie przygotować. Trzeba dziecku powiedzieć, że lekarz będzie chciał obejrzeć stan jego jamy ustnej, że może go poprosić o zaciśnięcie zębów. W trakcie badania nie będzie jednak korzystał z żadnych narzędzi stomatologicznych i całość na pewno będzie bezbolesna. W niektórych przypadkach, zwłaszcza już u nieco większych dzieci, być może lekarz będzie chciał wykonać wycisk szczęki. To również nie będzie bolesne, jednak może być nieprzyjemne. Podobnie wygląda też pierwsza wizyta u ortodonty w przypadku dorosłych pacjentów.

Po badaniu stanu uzębienia ortodonta na pewno przeprowadzi też z pacjentem lub z rodzicem wywiad medyczny, w celu ustalenie kiedy u pacjenta rozpoczęły się jakieś niepokojące objawy oraz czy są jakieś nawyki, które mogłyby wpłynąć na rozwój danej wady zgryzu. Wszystkie te informacje i badania są niezbędne do tego, żeby później opracować precyzyjny plan leczenia wady zgryzu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy