Kiedy mam udać się do periodontologa?
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób dziąseł i przyzębia oraz chirurgią periodontologiczną. W poniższym artykule przeczytasz o tym, czym jest periodontologia oraz kiedy powinieneś udać się do periodontologa.
Choroby dziąseł i przyzębia są bardzo uciążliwe, a ich leczenie – wymagające. Aby zabiegi stomatologiczne były skuteczne i jak najmniej angażujące, powinniśmy być czujni na niepokojące objawy. Bagatelizowanie poważnych przyczyn choroby oraz oznak jej rozwoju w efekcie doprowadzi do zapalenia dziąseł i przyzębia. Jak zatem zadbać o zdrowie jamy ustnej i uniknąć przykrych konsekwencji choroby?
Objawy choroby dziąseł i przyzębia
Podstawowe i najczęstsze objawy omawianej choroby nie wydają się bardzo groźne na pierwszy rzut oka, a zaobserwować je możemy na co dzień – podczas codziennej higieny jamy ustnej czy podczas zwykłego funkcjonowania. Do takich objawów należą np. osadzanie się bakterii i kamienia nazębnego, krwawienie dziąseł podczas mycia zębów i regularnego szczotkowania albo przykry zapach z jamy ustnej. Zwykle obecność tych czynników świadczy o stanie zapalnym dziąseł. Zapalenie przyzębia natomiast jest poważniejszym etapem rozwoju choroby, a towarzyszy mu ruchomość zębów, następowanie szpar międzyzębowych, zanik dziąseł lub pojawienie się ropy. Zapalenie przyzębia jest zaawansowaną chorobą, podczas której niezwłocznie musimy udać się do stomatologa. Nieleczone choroby dziąseł i przyzębia mogą rzutować na rozwój stanu zapalnego w głąb kości, a w konsekwencji – być przyczyną utraty zębów.
Jak wyleczyć chorobę dziąseł i przyzębia?
Metody leczenia stanów zapalnych są uzależnione od stopnia rozwoju choroby. Zwykle decyzję o leczeniu podejmuje się po uprzednim wykonaniu badania RTG. Dopiero precyzyjne zdjęcie pozwoli ocenić stan uzębienia i podjąć właściwe kroki. Całość zabiegów jednak sprowadza się do dogłębnej higienizacji. Pozbycie się kamienienia i osadu bakteryjnego to podstawa dalszych działań stomatologicznych. Higienizacja jest pierwszym etapem zwalczania choroby. W ramach higienizacji periontolog wykonuje odpowiedni zabieg skalingu, piaskuje i poleruje powierzchnie zębowe. Do czynności na tym etapie należy również leczenie próchnicy, leczenie kanałowe czy protetyczne. Tak przygotowany grunt pozwala przejść do drugiego etapu leczenia – korekty, która obejmuje ostateczne zabiegi chirurgiczne. Na tym nie koniec. Aby mieć pewność, że zwalczyliśmy chorobę, musimy zadbać o profilaktykę. Badania kontrolne oraz poprawa higieny jamy ustnej to niezbędne kroki do tego, aby zapobiec nawrotom choroby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana