Materiał Partnera

Kiedy konieczne jest zdjęcie RTG zęba?

Kiedy konieczne jest zdjęcie RTG zęba?

Niemal wszystkie gałęzie medycyny, w tym właśnie stomatologia, stosują badania rentgenowskie w celach kontrolnych. To fundament diagnozy, która ma na celu ustalenie przyczyny zgłoszenia się pacjenta do lekarza. Lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, by sprawdzić stan bolącego lub przebarwionego zęba, a następnie wystosować odpowiedni rodzaj leczenia.

Czym jest zdjęcie RTG zęba?

W stomatologii wykorzystuje się kilka rodzajów zdjęć rtg. Ich rodzaj wyróżnia się w zależności od potrzeb:

  • punktowe – obejmuje swoim zasięgiem maksymalnie 4 zęby i charakteryzuje się dużą dokładnością, przez co bywa wykorzystywane przy leczeniu kanałowym, diagnozowaniu próchnicy i stanów zapalnych, ocenie wypełnień oraz implantów,
  • pantomograficzne – rodzaj zdjęcia panoramiczne, na którym są widoczne wszystkie zęby. Dzięki temu możliwa jest ocena stanu zdrowia zębów, ich położenia względem siebie lub rozmieszczenia korzeni
  • cefalometryczne – wykonywane przede wszystkim przed planowaną terapią ortodontyczną, gdyż daje obraz kości, tkanek miękkich czaszki oraz zatok przynosowych. Jest pomocne także przy diagnozowaniu wad zgryzu.

Na prześwietleniu widoczne będą wszystkie zęby i ich korzenie, co ułatwia diagnozę i wybór sposobu leczenia. Stomatolog dobiera typ RTG zęba w zależności od zapotrzebowania diagnostycznego.

Cała procedura jest szybka i bezbolesna. Prześwietlenie zębów nie zajmuje więcej niż kilkanaście sekund. Pacjent musi jedynie położyć głowę na wsporniku i przytrzymać zębami uchwyt. Następnie, aby urządzenie mogło prawidłowo wykonać zdjęcia, należy utrzymać nieruchomą pozycję. Po badaniu pacjent otrzymuje cyfrowy zapis zdjęcia.

Skierowanie na zdjęcie RTG zęba tak naprawdę nie ma terminu ważności. Może być wykonywane tak długo, jak długo istnieje konieczność jego przeprowadzenia. W toku leczenia może być konieczne wykonanie go kilkukrotnie. Zakłada się, że zdjęcie RTG zębów jest aktualne przez około pół roku.

Jakie są wskazania do wykonania rentgena zęba?

Istnieje wiele rozmaitych wskazań do wykonania rentgena zęba. Jednym z nich jest wykrywanie próchnicy. U dzieci tego typu badanie przeprowadza się w celu wykrycia zawiązek stałych zębów.

Zdjęcia RTG zębów wykonuje się zawsze wtedy, gdy wymagana jest dogłębna diagnoza. Często powierzchownie zmiany nie są widoczne. Dopiero prześwietlenie jest w stanie wykazać nieścisłości, a następnie dopasować sposób leczenia do sytuacji. Są nieocenioną pomocą w przypadku leczenia ortodontycznego lub kanałowego, ale świetnie sprawdzają się też przy diagnozie zmian próchnicowych – opowiada stomatolog z Kliniki Stomatologicznej ARTDENT.

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zlecane jest także pacjentom, u których ma nastąpić ekstrakcja lub dłutowanie. Ma to na celu ustalenie jak trudny będzie zabieg, a w związku z tym odpowiednie przygotowanie do niego zarówno specjalisty, jak i pacjenta. Bardzo często wykonuje się zdjęcie rentgenowskie także po to, aby dopasować odpowiednią protezę zębową lub wstawić implant.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy