Materiał Partnera

Jakie zabiegi chirurgiczne wykonują stomatolodzy?

Jakie zabiegi chirurgiczne wykonują stomatolodzy?

Wizyta u dentysty kojarzy się z borowaniem lub wyrywaniem zębów. Ale czasami konieczna jest stomatologiczna ingerencja chirurgiczna. Część z takich zabiegów może być przeprowadzana w gabinetach stomatologicznych, lecz musi być wykonywana przez stomatologa o odpowiedniej specjalizacji. Dotyczy to np. ekstrakcji bardzo zniszczonych zębów czy ropni powstałych w obrębie jamy ustnej. Sprawdźmy jakie jeszcze zabiegi chirurgiczne wykonują stomatolodzy?

Kiedy konieczna jest interwencja chirurga stomatologa?

W większości przypadków leczenie stomatologiczne m.in. standardowe wypełnianie ubytków czy nawet wyrywanie zębów, których już nie można wyleczyć nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Jednak niekiedy taka interwencja jest koniecznością. Najczęściej mamy z nią do czynienia, gdy w obrębie jamy ustnej zaczynają zachodzić niepokojące zmiany. Ich przyczyny mogą być bardzo różne, dlatego w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć i najlepiej bezzwłocznie skontaktować się z dentystą. Objawy, które szczególnie powinny skłonić nas do wizyty u stomatologa przybliża jeden z lekarzy pracujących w Klinice Stomatologii i Estetyki Twarzy w Kamieniu Pomorskim, która oferuje pełną gamę zabiegów stomatologicznych:

Do najczęstszych objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność należą m.in. pojawienie się ropni wraz z towarzyszącym im bólem. Ich obecność to oznaka stanu zapalnego, a ten zwłaszcza w obrębie jamy ustnej jest bardzo groźny i wymaga bezzwłocznej konsultacji ze stomatologiem. Innym wskazaniem do wizyty u chirurga stomatologa mogą być bardzo zniszczone zęby, których usunięcie w klasyczny sposób może okazać się niemożliwe. W takich przypadkach ekstrakcja jest wykonywana poprzez przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Obecność częściowo lub całkowicie zatrzymanych ostatnich zębów trzonowych, to kolejny z przypadków, kiedy interwencja chirurgiczna okazuje się nieunikniona. Poza tym zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są istotnym elementem leczenia przedprotetycznego, ortodontycznego, endodontycznego, a także implantoprotetycznego. Jak zatem widać powodów, dla których warto umówić się na wizytę u stomatologa o specjalizacji chirurgicznej.

Jak wybrać chirurga stomatologicznego?

Poszukując gabinetu dentystycznego, który zajmuje się również chirurgią stomatologiczną warto pamiętać, że nie wszyscy stomatolodzy posiadają specjalizację z chirurgii. Tak więc znalezienie takiego lekarza może się okazać trudne. Dotyczy to szczególnie indywidualnych praktyk. Zupełnie inaczej jest w przypadku klinik stomatologicznych. Tam mamy do czynienia z kompleksową obsługą. Oznacza to, że wśród pracujących tam stomatologów są również ci posiadający specjalizację z chirurgii. Tak więc jeśli musimy skorzystać z pomocy stomatologii chirurgicznej najlepiej wybierać takie ośrodki. Dzięki odpowiedniemu personelowi i wyposażeniu w sprzęt światowej klasy oferują one wszystko, co nie tylko wyleczy, ale w pewnych sytuacjach nawet uratuje nasze zęby, a gdy i to nie będzie możliwe zaproponuje zastąpienie ich implantami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy