Artykuł sponsorowany

Jakie wady może korygować stały aparat ortodontyczny?

Jakie wady może korygować stały aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu nierzadko objawiają się już w dzieciństwie. Jednak coraz częściej aparaty ortodontyczne noszą nie tylko dzieci – decyduje się na nie coraz większa liczba dorosłych. Wszystko ze względu na dolegliwości, które mogą powodować nieleczone wady zgryzu. Tymczasem stały aparat ortodontyczny niweluje większość z nich: nie tylko stłoczenia, ale również diastemę, tyłozgryz, przodozgryz i inne wady.

Tyłozgryz, przodozgryz, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty

Choć są to różne wady, łączy je jedno: u osób nimi dotkniętych pojawia się asymetria twarzy oraz dolegliwości stomatologiczne, takie jak nadmierne ścieranie zębów, problemy z wymową, a nawet przegryzaniem i żuciem pokarmów. Z tyłozgryzem mamy do czynienia wówczas, kiedy dolny zgryz jest cofnięty względem górnego. Jest to wada, która występuje najczęściej i stanowi ona nawet 70% wszystkich wad ortodontycznych. Zgryz głęboki to również zachodzenie zębów górnych na dolne, jednak wada ta jest znacznie głębsza i w szczególności wymaga korekcji za pomocą stałego aparatu ortodontycznego.

Przodozgryz jest natomiast wadą analogiczną do tyłozgryzu – dolny łuk zębowy zachodzi wówczas na górny. Przy zgryzie krzyżowym dolne zęby zachodzą na górne, jednak tylko w niektórych odcinkach – jest to związane z tym, że niektóre zęby są mocniej wrośnięte w dziąsła. Zgryz otwarty, podobnie jak zgryz głęboki bezwzględnie wymaga leczenia, ponieważ jego brak może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W tym rodzaju wady zęby górne nie stykają się z dolnymi, co powoduje problemy z gryzieniem, żuciem, mówieniem oraz prowadzi do obniżonego napięcia mięśni warg i języka.

Stłoczenia i diastema

Innymi rodzajami wad ortodontycznych są te związane z nieprawidłowym ułożeniem zębów w łuku. Stłoczenia są bardzo częste – pojawiają się wtedy, kiedy w szczęce nie ma wystarczająco dużo miejsca na wszystkie zęby. Wyrastają wówczas w złych miejscach lub pod nieodpowiednim kątem. Leczenie ortodontyczne i założenie stałego aparatu wymaga zazwyczaj ekstrakcji niektórych zębów. Nieco inaczej wygląda sytuacja przy założeniu aparatu Damona, który oferują gabinety Codziennej Stomatologii w Mysłowicach i Dąbrowie Górniczej. Zaletą tego rodzaju aparatu stałego jest brak konieczności usuwania zębów.

Ostatnią wadą, którą można korygować stałym aparatem ortodontycznym, jest diastema. Wada ta jest widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ objawia się zbyt dużymi przerwami pomiędzy zębami. Warto ją skorygować, ponieważ między zęby mogą dostawać się resztki pokarmów, powodując próchnicę i stany zapalne dziąseł.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy