Jakie są różnice między implantem a protezą zębową?
Utrata zębów stałych najczęściej dotyczy osób starszych, ale nie tylko. Braki w uzębieniu mogą być spowodowane chorobami np. paradontozą, nieodpowiednią higieną jamy ustnej lub nieszczęśliwym wypadkiem. Brak jednego lub kilku zębów powoduje dyskomfort przy mówieniu i jedzeniu, i dla wielu osób jest także kompleksem. Istnieją dwa sposoby na uzupełnienie luk w jamie ustnej - implanty lub protezy zębowe. Sprawdź, czym się od siebie różnią.
Charakterystyka implantów zębowych
Jednym ze sposobów uzupełniania luk w uzębieniu jest założenie implantów zębowych. Metoda ta polega na przymocowaniu do kości szczęki lub żuchwy sztucznego korzenia zęba, czyli tytanowej śruby. Zanim stomatolog założy koronę zęba na stałe, trzeba poczekać kilka miesięcy, aby śruba mogła ustabilizować się w jamie ustnej. Implanty stomatologiczne z powodzeniem zastępują pojedyncze ubytki, ale można zrobić z nich także most, który stosuje się w przypadku, gdy brakuje więcej niż jednego zęba. Niekiedy służą także jako podstawa do protezy całkowitej. Leczenie implantologiczne można zastosować u pacjentów, u których skończył się rozwój kostny organizmu, czyli ok. 25 roku życia, natomiast nie istnieje żadna górna granica wieku, więc można założyć je u każdego.
Czym jest proteza zębowa?
Protezy zębowe dzielą się na dwa rodzaje – ruchome i stałe. Pierwsze z nich przeznaczone są do noszenia w ciągu dnia i zdejmuje się je na noc.
„Protezy zębowe ruchome tworzone są na akrylowej lub metalowej płytce, która obejmuje podniebienie twarde oraz wyrostki zębodołowe. Stosuje się je zarówno do zastępowania pojedynczych zębów, jak i do rekonstrukcji całej szczęki”. – tłumaczy ekspert z Centrum stomatologii Ortodentis.
Z kolei protezy zębowe stałe najczęściej wykonane są z akrylu i stosuje się je u pacjentów, którzy wcale nie mają własnego uzębienia. Jak sama nazwa wskazuje, protez tych nie wyjmuje się, a mocuje się je za pomocą specjalnego kremu, którym smaruje się dziąsła. Protezy stałe mogą być montowane również na wcześniej wspomnianych implantach zębowych.
Implanty zębowe vs protezy. Wady i zalety obu metod leczenia
Podstawową różnicą między implantami zębowymi a protezami jest sposób ich montażu, ale oprócz tego mają również zupełnie inne zalety. Protezy są o wiele tańszym uzupełnieniem jamy ustnej, a co więcej nieinwazyjnym, dlatego są tak chętnie używane. Co więcej, na ich wykonanie nie trzeba długo czekać i w przeciwieństwie do implantów, można używać je od razu. Jednak protezy mają też swoje wady. Szczególnie do protez ruchomych, nakładanych na zdrowe zęby, trzeba się przyzwyczaić, ponieważ mogą przeszkadzać w mówieniu. Niestety często zdarza się, że dostają się do nich resztki jedzenia i trzeba je często czyścić.
Chociaż leczenie implantologiczne jest droższe i bardziej czasochłonne, zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzieje się tak ze względu na wiele korzyści, jakie ze sobą niosą. Implanty zębowe są niesamowicie trwałe, ponieważ wystarczają praktycznie na całe życie. Nie kruszą się, nie chwieją, ani nie przesuwają. Ich kolor jest idealnie dopasowany do reszty zębów, dzięki czemu nie wyróżniają się przy mówieniu lub uśmiechaniu. Implanty stomatologiczne są całkowicie bezpieczną metodą zastępowania naturalnych zębów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana