Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między implantem a protezą zębową?

Jakie są różnice między implantem a protezą zębową?

Być może z powodu lęku przed dentystą zaniedbałeś się i w efekcie konieczne było usunięcie jednego lub kilku zębów? A może od dziecka jesteś stałym pacjentem stomatologa, lecz pomimo starań, utraciłeś część uzębienia? Nie poddawaj się w żadnej z tych sytuacji. Rozważ natomiast, co będzie dla Ciebie lepsze: proteza zębowa czy zainwestowanie w zrobienie implantu?

Czym jest implant zębowy?

Implant stanowi kompletną protezę naturalnego zęba: zastępuje zarówno koronę, jak i korzeń. Składa się z trzech części:

  • śruby (imitującej korzeń zęba),
  • łącznika,
  • korony.

W pierwszej kolejności stomatolog wszczepia w szczękę pacjenta tytanową śrubę. Zastosowany materiał nie powoduje uczulenia i doskonale zrasta się z naturalnymi tkankami człowieka. Gdy stopień zrostu osiągnie odpowiedni poziom, lekarz przy pomocy łącznika, nasadza na śrubę koronę zęba. Ta część jest widoczna i doskonale imituje naturalny ząb.

Wszczepianie implantów zębowych jest możliwe w specjalistycznych poradniach stomatologicznych, np. Dental Service w Szczecinie. Postępowanie medyczne trwa przez dłuższy czas i trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Jednak efekt końcowy jest taki, że implantu nie da się odróżnić od naturalnego zęba.

Dwa słowa o protezie zębowej

Najpopularniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o przywrócenie pełnego uśmiechu, jest ruchoma proteza zębowa. Imituje ona jedynie koronę jednego lub wielu zębów. Naturalny korzeń zęba zostaje usunięty i niczym nie jest zastąpiony. Stanowi to podstawowy mankament tego rozwiązania, ponieważ na skutek wieloletniego użytkowania protezy, może dojść do zaniku tkanek szczęki. Ponadto, protezę ruchomą trzeba codziennie wyjmować i starannie czyścić, aby nie doprowadzić do zakażenia w jamie ustnej.

Dobrym rozwiązaniem pośrednim, często oferowanym, np. przez pracownię protetyczną w Szczecinie, są mosty protetyczne, mocowane do pozostałych zębów lub wcześniej wszczepionych implantów. To rozwiązanie jest wygodniejsze niż proteza ruchoma, wymaga jednak oszlifowania zdrowego uzębienia.

Co wybrać?

Na pytanie, czy lepszy jest implant, czy proteza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Rozwiązanie trzeba dostosować do pacjenta, posiadającego konkretne uwarunkowania zdrowotne i finansowe. Najlepiej zatem udać się na konsultacje stomatologiczne.

Jeśli chodzi o ceny, najtańsze są protezy ruchome, najdroższe – implanty. Natomiast osoba, której bardzo zależy na czasie, może zdecydować się na szybsze rozwiązanie, np. założenie licówek zębowych. A dopiero po upływie kilku dni czy tygodni, zaplanować dalszą strategię postępowania stomatologicznego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy