Materiał Partnera

Jak wygląda leczenie zęba pod mikroskopem?

Jak wygląda leczenie zęba pod mikroskopem?

Perspektywa leczenia kanałowego leczenia zęba spędza sen z powiek wielu pacjentom. Obawiają się nie tylko bólu na fotelu dentystycznym, ale też ewentualnego niepowodzenia. Chociaż leczenie endodontyczne często jest jedyną szansą na uratowanie chorego zęba, zdarzają się sytuacje, w których zabiegi trzeba powtarzać. Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego zdecydowanie zmniejsza ryzyko powikłań.

Wyzwania leczenia kanałowego

Martwica miazgi zębowej, zaawansowana próchnica, zwichnięcia i złamania zębów – to tylko niektóre z sytuacji, w których konieczne jest leczenie kanałowe, a jedyną alternatywą całkowite usunięcie chorego zęba. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi zębowej z komory i kanałów zęba, ich dokładnym oczyszczeniu i dezynfekcji oraz wypełnieniu materiałem dentystycznym. Prawidłowo zaleczony ząb może służyć pacjentowi przez wiele lat, nie dając żadnych niepożądanych objawów. Niestety, podczas zabiegu na stomatologa czeka wiele pułapek.

Leczenie kanałowe to zawsze duże wyzwanie, ale najtrudniej jest w przypadku zębów z krętymi, wąskimi kanałami, zwłaszcza jeśli posiadają odgałęzienia. Z jednej strony staramy się oszczędzić pacjentowi bólu, z drugiej zaś musimy w 100% usunąć zmienioną chorobowo tkankę, w przeciwnym razie dojdzie do ponownego zapalenia. Zadania nie ułatwia fakt, że kanały są maleńkie, a ich odgałęzienia jeszcze mniejsze, czasem niedostrzegalne gołym okiem. Dlatego w naszym gabinecie do leczenia kanałowego używamy nowoczesnego mikroskopu. Dzięki niemu widzimy dużo więcej, co pomaga w dokładnym opracowaniu chorych zębów – opowiada ekspert z kliniki stomatologiczno-chirurgicznej Mikrostoma z Oleśnicy.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem w niczym nie odbiega od klasycznego zabiegu: kanał jest oczyszczany, dezynfekowany i wypełniany gutaperką. Jedyna różnica polega na wykorzystaniu mikroskopu, który powiększa widziany przez lekarza obraz nawet 25 razy. Oznacza to, że dentysta widzi znacznie lepiej i więcej, nie umkną mu najdrobniejsze odgałęzienia kanałów, nie ukryje się żaden zakamarek. Tak dobre pole widzenia podczas zabiegu poprawia rokowania, ponieważ ryzyko pozostawienia jakichkolwiek resztek chorej miazgi w kanale jest ograniczone do minimum.

Leczenie mikroskopowe wykorzystuje się nie tylko w endodoncji. Mikroskop stomatologiczny jest nieocenionym wsparciem podczas zabiegów z zakresu mikrochirurgii, w tym resekcji wierzchołków korzeniowych i hemisekcji zębów wielokorzeniowych. Bez mikroskopu trudne, a niekiedy niemożliwe byłoby skuteczne zamykanie maleńkich perforacji, udrażnianie zatkanych kanałów czy usuwanie złamanych wierteł. Możliwość leczenia z użyciem mikroskopu ułatwia pracę stomatologa, ale przede wszystkim zwiększa szanse pacjenta na szybki i trwały powrót do pełnego zdrowia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy