Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Wielu pacjentów, słysząc „leczenie kanałowe”, odczuwa niepokój. Obawy związane są z licznymi stereotypami, jakie narosły wokół tej metody: że jest ona bolesna, nie zawsze skuteczna i wyjątkowo kosztowna. A jak jest w rzeczywistości? W tym artykule nasz ekspert rzeczowo objaśnia kwestie związane z endodoncją i rzetelnie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Sprawdź, czego się spodziewać.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to potoczna nazwa na endodoncję. Polega ona na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi zęba. Po pozbyciu się zapalnych zmian w tym obszarze dentysta oczyszcza, odkaża i wypełnia specjalnym preparatem kanały korzeniowe.
W praktyce leczenie takie jest rozkładane na kilka wizyt, ale prawidłowo przeprowadzone nie powinno być dla pacjenta bolesne ani powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Jeżeli z jakichś przyczyn endodoncja jest niemożliwa do wykonania, pozostaje już jedynie zabieg ekstrakcji (usunięcia) zęba.

Wskazania do leczenia kanałowego

Takie leczenie wdraża się zwłaszcza wtedy, gdy ma się do czynienia z głęboką próchnicą, chorobami przyzębia lub z urazami, takimi jak złamanie lub ukruszenie się zęba.

Do stomatologa najczęściej zgłaszają się pacjenci z następującymi dolegliwościami:

  • silny ból zęba, nasilający się zwłaszcza podczas gryzienia oraz wybudzający ze snu,
  • odczuwalny nagły ubytek w zębie,
  • szczególna wrażliwość na ciepłe lub zimne napoje,
  • nasilające się ubytki próchnicowe,
  • znaczne uszkodzenia zębów.

Z reguły w takich przypadkach stomatolog rozważa rozpoczęcie leczenia kanałowego. Do postawienia właściwej diagnozy często potrzebne jest jednak wykonanie zdjęcia RTG zęba.

Warto wiedzieć, że endodoncja to bardzo często jedyny sposób na uratowanie zębów pacjenta. Poza tym choroby miazgi są niebezpieczne, bo stanowią zagrożenie dla okolicznych tkanek i kości szczęki. Konsekwencjami martwicy miazgi może być nawet sepsa wywołana przedostaniem się bakterii do krwiobiegu. Dlatego, aby nie było za późno, nie warto zwlekać z udaniem się na konsultację.  

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Ząb, który jest poddawany leczeniu, jest odseparowywany od reszty przy pomocy koferdamu i klamry. Następnie stomatolog oczyszcza ubytek próchnicowy w zębie i poszerza kanały na całej ich długości, a następnie je osusza. Zamykanie odbywa się natomiast przy wykorzystaniu materiału stomatologicznego naturalnego pochodzenia lub jest zakładane lekarstwo bezpośrednio do kanału zęba.

Na szczęście dzięki nowoczesnym i precyzyjnym metodom diagnostyczno-leczniczym można zminimalizować bolesne i niekomfortowe odczucia pacjenta. Duże możliwości daje również zastosowanie endometru, który umożliwia bezbolesne leczenie kanałowe zęba. Oferuje go gabinet stomatologiczny Vadamko.

Sam zabieg powinien być przeprowadzany w całości prawidłowo wraz z fachowo wykonanym znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu nieprzyjemne doświadczenia są niwelowane niemal do zera.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy