Materiał Partnera

Jak wybrać dobrze pastę do zębów?

Jak wybrać dobrze pastę do zębów?

Na półkach sklepowych i w aptekach znaleźć możemy kilkanaście marek past do zębów, każda z nich oferuje produkty o różnym składzie i zastosowaniu – od leczniczych po kosmetyczne. Często nie zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej, polegamy przede wszystkim na renomie producenta i ufamy, że jedna pasta jest w stanie wybielić zęby, wzmacniać je i utrzymać w zdrowiu. Warto jednak przed zakupem przeczytać skład oraz zastosowanie pasty i zastanowić się, czy będzie ona dla nas odpowiednia.

Pasty zapobiegające próchnicy

Brak higieny jamy ustnej powoduje rozwój bakterii, które osłabiają szkliwo zębów i przyczyniają się do powstawania próchnicy. Jednym z najczęściej stosowanych środków przeciwpróchniczych jest fluor, który reminalizuje szkliwo i zwiększa jego odporność. Pamiętajmy jednak, że nadmiar fluoru może być również szkodliwy. W coraz większej ilości past zastąpiony on jest ksylitolem, który hamuje rozwój bakterii i podnosi współczynnik pH w ustach.

Pasty na nadwrażliwość i krwawienie dziąseł

Wrażliwość zębów na kwaśne lub bardzo zimne potrawy oraz częste zaczerwienienie i krwawienie dziąseł to poważne objawy, których nie można ignorować. W pierwszym przypadku przyczyną może być odsłonięcie delikatnych szyjek zębowych – niezbędne wtedy staje się stosowanie pasty z aminofluorkiem lub hydroksyapatytem, których zadaniem jest tworzenie warstwy ochronnej tych właśnie rejonów zębów. Z kolei problem z dziąsłami możemy być efektem stanu zapalnego – należy wtedy zastosować pasty z wyciągiem z rumianku, tymianku i innych ziół o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym.

Pasty wybielające

Do głównych składników past wybielających należą środki rozjaśniające, takie jak nadtlenek wodoru oraz ścierne – na przykład krzemionka. Należy mieć na uwadze, że tego typu pasty nie nadają się do codziennego użytku, gdyż mogą niszczyć szkliwo i prowadzić do nadwrażliwości zębów. Z tego powodu należy stosować je wyłącznie w połączeniu z innymi pastami.

Dobra pasta wystarczy?

Nawet najlepsza na rynku pasta do zębów nie wystarczy do zadbania o higienę jamy ustnej, jeśli nie będziemy pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest właściwa metoda szczotkowania – wiele osób myje zęby podłużnymi ruchami wzdłuż linii zębów, tymczasem najskuteczniejszym sposobem jest „wymiatanie” w górę i w dół. Aby skutecznie umyć zęby powinniśmy poświęcić temu od 3 do 4 minut i używać szczoteczki o odpowiedniej twardości – zbyt miękka szczoteczka nie pomoże nam usunąć zanieczyszczeń, zaś zbyt twarda może zdzierać szkliwo i ranić dziąsła. Szczoteczki zużywają się, ich włosie traci elastyczność, dlatego należy je wymieniać po upływie około trzech tygodni. Zaleca się również używanie na co dzień dodatkowych środków czyszczących - płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej.

Wybór odpowiedniej pasty dla naszych potrzeb to jeden z najważniejszych elementów utrzymania dobrego stanu higieny naszej jamy ustnej. Szeroki ich wybór znajdziemy w aptekach, między innymi w warszawskiej Aptece Mirowskiej, zajmującej się także sprzedażą internetową. W jej ofercie znajdziemy prawie 60 rodzajów leczniczych past.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy