Artykuł sponsorowany

Jak przebiega usuwanie ósemek?

Jak przebiega usuwanie ósemek?

Zabieg usunięcia ósemek często staje się koniecznością, bo zęby mądrości zaczynają sprawiać poważne problemy już na etapie swojego wyrastania. Zdarza się, że brakuje na nie miejsca w łuku zębowym, więc proces wzrostu ósemek jest zaburzony lub przebiega nieprawidłowo, np. zęby rosną pod złym katem i mogą spowodować wadę zgryzu. W celu uniknięcia problemów, które powodują zęby mądrości, warto skonsultować ich ekstrakcję ze swoim stomatologiem.

Czy zawsze trzeba wyrwać ósemki?

Ekstrakcja ósemek nie jest zabiegiem niezbędnym, ale w wielu przypadkach jest zalecana przez stomatologów ze względów zdrowotnych. Już podczas wzrostu zęby mądrości mogą zacząć sprawiać wiele problemów, które związane są nie tylko z bólem i znacznym dyskomfortem podczas spożywania posiłków. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca w łukach zębowych ósemki często wyrastają pod nieprawidłowym kątem lub zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych, do których trudno jest dotrzeć szczoteczką. Wówczas nie warto zwlekać, bo zdrowie zębów i jamy ustnej jest najważniejsze. Usuwanie ósemek przebiega w znieczuleniu, więc nie jest zabiegiem szczególnie bolesnym. Przejściowe problemy mogą pojawić się po ekstrakcji zębów, czyli w czasie gojenia się dziąsła, jednak jest to szybko mijający dyskomfort.

- Ekstrakcja ósemek, czyli chirurgiczne usuwanie zębów mądrości związane jest przede wszystkim ze zdrowiem jamy ustnej. Zęby mądrości mogą powodować wiele problemów stomatologicznych oraz wpływać na pojawienie się wad zgryzu, które staną się przyczyną częstych wizyt u stomatologa lub ortodonty. Aby ich uniknąć, warto usunąć zęby mądrości, zanim spowodują poważne problemy – wyjaśnia ekspert z firmy Rodienta – Praktyka Dentystyczna Hudała, Kozłowska z Opola.

Jak wygląda zabieg usuwania ósemek?

Ekstrakcja ósemek poprzedzona jest badaniami, które pozwalają ocenić dokładne położenie zębów w łuku zębowym m.in. tomografią komputerową. Dokładne zbadanie obszaru działania jest niezwykle ważne, bo ósemki mogą przylegać do innych zębów trzonowych, co spowoduje komplikacje podczas zabiegu. W momencie, gdy wykonane badania pozwolą zaplanować zabieg, pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, a stomatolog przystępuje do usunięcia zębów mądrości. W zależności od tego, czy ósemki całkowicie wyrosły, czy zostały zatrzymane, stosuje się inne metody postępowania. Po zabiegu dziąsło zostaje odpowiednio opatrzone, zdezynfekowane oraz zszyte w celu przyśpieszenia regeneracji uszkodzonych tkanek. Po zabiegu trzeba szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej. W niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia znacznej opuchlizny oraz pojawiania się bólu, który pomogą złagodzić środki przeciwbólowe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy