Jak pozbyć się próchnicy?

Leczenie próchnicy u stomatologa
Leczenie próchnicy odbywa się w gabinecie dentystycznym, a metoda leczenia zależy stopnia zaawansowania choroby:- Próchnica rozpoczyna się od pojawienia białych plamek na uzębieniu. W tym momencie można ją powstrzymać jeszcze bez wizyty w gabinecie stomatologicznym! Wystarczy wprowadzić dobre nawyki pielęgnacji jamy ustnej, a przede wszystkim regularnie myć zęby i używać pasty z fluorem. Jeśli tego nie zrobimy, choroba będzie postępować.
- Drugi etap próchnicy to demineralizacja, czyli rozpad szkliwa. Nie ma już szans na naturalną remineralizację zęba, w efekcie czego dochodzi do jego uszkodzenia. W momencie ukruszenia zęba należy jak najszybciej iść do dentysty! Jeśli zaniedbamy drobne uszkodzenie, problemy szybko narosną. W tym momencie często wystarczy drobna korekta i zabezpieczenie zęba przed próchnicą, np. fluorowanie kontaktowe. Jeżeli ukruszenie jest większe, konieczne będzie światło utwardzalne wypełnienie kompozytowe. Im wcześniej pójdziemy do stomatologa, tym niższe będą koszty leczenia.
- Na trzecim etapie próchnicy dochodzi do rozpadu, a następnie uszkodzenia zębiny, czyli warstwy znajdującej się między szkliwem a miazgą. Uszkodzenie zębiny będzie objawiać się bólem, często bardzo silnym. Stomatolog musi usunąć chorą tkankę zęba i zastąpić ją wypełnieniem. Nie obejdzie się bez borowania, choć nowoczesne gabinety stomatologiczne mogą też zastosować innowacyjne metody leczenia, np. ozonowanie i abrazję powietrzną. Konieczne może być także założenie leków hamujących rozwój infekcji.
- Kolejny etap dotyczy zajęcia miazgi zębowej. Miazga jest centralnym punktem zęba – bakterie, które się do niej przedostaną, mają otwartą drogę do tkanek miękkich i krwioobiegu. Niezbędne jest leczenie kanałowe. W przeciwnym razie może dojść do problemów z zatokami, układem krążenia czy nerek.
- Etap piąty próchnicy objawia się powstaniem ropnia. Treść ropną trzeba odprowadzić (czasami w trakcie zabiegu chirurgicznego), a zmianę – wygoić. Leczenie nie jest przyjemne, w wielu przypadkach konieczne jest przyjmowanie antybiotyku. Po usunięciu ropnia, lekarz przeprowadzi leczenie endodontyczne.
- W etapie szóstym ząb objęty próchnicą wypada. Jeżeli nie podejmiemy leczenia na żadnym z wcześniejszych etapów, ząb trzeba będzie usunąć.
Metody profilaktyki przeciwpróchnicowej
Rozwojowi próchnicy sprzyja przede wszystkim niestaranne mycie zębów, ale nie tylko. Jak pielęgnować jamę ustną na co dzień, aby nie dopuścić do przedwczesnej utraty uzębienia? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z przychodni stomatologicznej Dental:Przede wszystkim musimy myć zęby regularnie, najlepiej za pomocą szczoteczki elektrycznej. Nie można zapominać o używaniu nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Powinniśmy także unikać pokarmów bogatych w cukry, które szkodzą naszym zębom. Trzeba dbać o zdrową dietę, pić dużo wody i pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który oceni stan naszego uzębienia i dokładnie oczyści zęby. W ten sposób możemy skutecznie zapobiegać powstaniu choroby i uniknąć kosztownych zabiegów związanych z leczeniem zębów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Monika Pietruszka Talleux Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. pomorskie80-390 Gdańsk, Kołobrzeska 63F lok. 8
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Paweł Jarus STOMATOLOG
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Polna 32 lok. 3b
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a