Jak leczyć ubytki zębowe?
Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w klinikach stomatologicznych jest leczenie ubytków zębowych. Zmiany próchnicze w uzębieniu to problem dotykający osoby w każdym wieku. Zbyt późne wdrożenie leczenia może grozić powstaniem ropnia, trwałym uszkodzeniem zęba, a niekiedy wiąże się też z koniecznością jego usunięcia. W jaki sposób można poradzić sobie z ubytkami? Zapraszamy do lektury artykułu!
Od czego zależy metoda leczenia ubytków zębowych?
Kliniki stomatologiczne oferują różnego rodzaju metody leczenia ubytków zębowych. Dobierane są one indywidualnie, dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki i dokładnej oceny stanu zęba – niekiedy wykonuje się w tym celu zdjęcia rentgenowskie. Jednymi z najważniejszych kryteriów branych wówczas pod uwagę są wielkość i stopień zaawansowania ubytków próchnicowych, a oprócz tego również ich rodzaj. Wyróżnia się m.in.:
Przeczytaj również: Najpopularniejsze metody wybielania zębów
ubytki koronowe – rozwijające w przestrzeniach międzyzębowych i powierzchni żującej zęba,
ubytki korzeniowe – ulokowane na powierzchni korzenia zęba,
próchnicę nawracającą – stan chorobowy rozwijający się wokół wypełnień i koron.
Niezwykle ważne jest wykrycie próchnicy we wczesnym stadium, dlatego zaleca się regularne wizyty w klinice stomatologicznej. Przeprowadzenie remineralizacji szkliwa (oczyszczenie zęba i nałożenie fluoru) może zapobiec pogłębianiu się ubytków zębowych.
Przeczytaj również: Czy możliwe jest wyleczenie wady zgryzu u dorosłych?
Najczęściej stosowane metody leczenia ubytków zębowych
Leczenie ubytków zębowych w klinice stomatologicznej polega przede wszystkim na zakładaniu wypełnień. Na początku usuwa się zmienione chorobowe tkanki, po czym oczyszczony ząb wypełnia odpowiednio dobranym materiałem, np. z żywicy kompozytowej. Plombowanie zaleca się zarówno w przypadku umiarkowanych, jak i dużych ubytków.
Przeczytaj również: Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
W gabinetach dentystycznych, takich jak centrum stomatologiczne Citodent we Wrocławiu, stosuje się także inne metody leczenia zmian próchnicowych. Jeżeli choroba jest zaawansowana, ubytki duże, a zniszczenia rozległe, konieczne może okazać się założenie korony. Bywa również, szczególnie w przypadku próchnicy głębokiej, że niezbędne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Ostatecznością, w przypadku olbrzymiej degradacji tkanek zęba i braku możliwości zastosowania odbudowy korony zęba, czy przeprowadzenia leczenia endodontycznego, może okazać się konieczność ekstrakcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana