Artykuł sponsorowany

Jak leczyć afty w jamie ustnej?

Jak leczyć afty w jamie ustnej?
Afty to drobne owrzodzenia powstające na błonie śluzowej w jamie ustnej. Zazwyczaj mają średnicę kilku milimetrów, zaczerwienione brzegi i biały nalot. Aft nie należy utożsamiać z pleśniawkami, bo choć wyglądają podobnie, mają inną przyczynę, i w przeciwieństwie do aft, zazwyczaj nie bolą. Afty zazwyczaj ustępują samoistnie, jednak zanim się zagoją potrafią sprawić pewne problemy. Jakie konkretnie? Poprzez ubytek w śluzówce odsłonięte zostają zakończenia nerwowe, przez co chory odczuwa dokuczliwy ból podczas jedzenia, picia, a czasem także mówienia.
Leczenie aft możemy podzielić na objawowe i przyczynowe. Objawowe czyli takie, które nie eliminuje przyczyny, ale pomagają zwalczać dolegliwości związane z chorobą. Natomiast leczenie przyczynowe skierowane jest na pierwotną przyczynę powstawania zmian.

Leczenie objawowe

Prostym sposobem zwalczania dolegliwości związanych z obecnością aft w jamie ustnej jest przepłukiwanie jej wnętrza naparem z rumianku lub specjalnym płynem wspomagającym gojenie się drobnych zmian, np. preparatem Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej. Dodatkowo wspomagająco można stosować inne produkty z tej samej serii - Anaftin® Żel przeznaczony do aplikowania miejscowo na zmianę i Anaftin® Spray, do rozpylania w jamie ustnej. Forma w spray’u jest wygodna szczególnie, gdy zmiany są zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach, w dalszych częściach jamy ustnej, bo aplikacja nie naraża na odruch wymiotny. Podczas leczenia nie powinno się spożywać napojów i pokarmów, które mogą wpływać drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej. Unikać należy gorącej kawy czy herbaty, pikantnych przekąsek, soków cytrusowych i cytrusów, intensywnych przypraw czy napojów alkoholowych. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zasad higieny. Osoby mające skłonność do powstawania aft powinny w sposób szczególny dbać o jakość posiłków, gdyż spożywanie substancji konserwujących oraz niedokładnie umytych warzyw i owoców predysponuje do rozwoju aft.

Leczenie przyczynowe

Leczenie skierowane na przyczynę możliwe jest jeżeli, po pierwsze, znamy przyczynę, i po drugie, jest ona możliwa do wyeliminowania. Trzeba mieć świadomość, że na pewne schorzenia nie mamy wpływu i wówczas jedyną opcją jest leczenie przyczynowe. W przypadku gdy prawdopodobną przyczyną aft są niedobory witamin i minerałów rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być ich suplementacja. Z obecnością aft szczególnie kojarzymy niedobór żelaza oraz kwasu foliowego. Afty mogą towarzyszyć chorobie Leśniowskiego - Crohna, dla której charakterystyczne jest powstawanie zmian zapalnych w różnych częściach przewodu pokarmowego. Diagnostyka i leczenie choroby Leśniowskiego - Crohna odbywa się zazwyczaj pod nadzorem lekarza gastroenterologa. Kolejnym schorzeniem, które może przebiegać z aftami jest celiakia, czyli choroba immunologiczna związana z nieprawidłową rekcją organizmu na gluten. Może dawać objawy skórne, dolegliwości z przewodu pokarmowego, z układu krwiotwórczego czy z układu nerwowego. Podstawą leczenie celiakii jest przestrzeganie diety bezglutenowej. Z nawracającymi aftami mierzyć się muszą także chorzy z chorobą Behçeta. Opisano przypadki, gdy afty towarzyszyły reaktywnemu zapaleniu stawów, ostrej białaczce szpikowej, zakażeniu wirusem opryszczki zwykłej (HSV) oraz ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV).

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy