Materiał Partnera

Jak dbać o implanty? Zagrożenia dla implantów

Jak dbać o implanty? Zagrożenia dla implantów

Implanty są wielkim udogodnieniem we współczesnej stomatologii i nie wyobrażamy sobie dziś leczenia bez tego skutecznego rozwiązania. Samo założenie implantów nie oznacza sukcesu. Musimy pamiętać, że pełne zadowolenie i zdrową jamę ustną zapewni nam odpowiednia higiena i pielęgnacja. Implanty wymagają szczególnej dbałości i precyzji. Jeśli chcemy zapewnić sobie ochronę, zwróćmy uwagę na dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych i implantów.

Największe zagrożenie dla implantów

Pielęgnacja implantów nie różni się niczym od pielęgnacji własnego uzębienia. Codzienna odpowiednia higiena jamy ustnej pozwala zachować zdrowie i zapobiega powstawaniu oraz rozwijaniu się poważnych chorób. Należy do nich m.in. periimplantitis – choroba spowodowana zwykle zaniedbaną higieną, niedostateczną pielęgnacją jamy ustnej albo bezpośrednim narażeniem implantów na ich uszkodzenie. O chorobie periimplantitis przeczytasz w poniższym artykule.

Przyczyny periimplantitis

Poważne przyczyny mogą dotknąć nas, jeżeli zaniedbamy higienę jamy ustnej. Oprócz tego na rozwój choroby mają wpływ ogólne czynniki, np. stres, uwarunkowania genetyczne i podatność na pewne choroby. Szczególnie narażonymi na zachorowania osobami są palacze. Tytoń w bardzo negatywny sposób oddziałuje na implanty zębowe i przestrzenie międzyzębowe – mnoży bakterie w jamie ustnej, sprzyja zapaleniom i zmniejsza odporność jamy ustnej na szkodliwe czynniki. Drugą grupą osób narażonych na chorobę są cukrzycy. Choroba może także wystąpić po nieprawidłowym wszczepieniu implanta.

Po czym rozpoznam u siebie chorobę?

Ta groźna w skutkach choroba oznacza stan zapalny tkanek wokół zębów. Silne zapalenia mogą doprowadzić nawet do utraty implanta. Wśród objawów, które sygnalizują pojawienie się choroby, znajdują się m.in. uciążliwy ból i zaczerwienienia miejsc wokół implantów czy ruchomość implantów. Wszystkie niepokojące sygnały powinny zmobilizować nas do niezwłocznej wizyty u stomatologa.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy