Jak często badać uzębienie?

Wizyty kontrolne u stomatologa to najlepszy sposób zapobiegania chorobom jamy ustnej i zębów. Dzięki temu można podjąć leczenie na wczesnym etapie, co pozwoli uniknąć ewentualnych komplikacji. Z tego artykułu dowiesz się, jak często powinieneś odwiedzać gabinet stomatologiczny.
Jak często odwiedzać dentystę?
U człowieka w ciągu życia wyrastają 2 pokolenia zębów: mleczne oraz stałe. Jeśli chodzi o te pierwsze, pojawiają się od mniej więcej 6 do 30 miesiąca życia dziecka. Zębów mlecznych jest zaledwie 20, w takiej samej liczbie w żuchwie i szczęce. Zarówno w każdej połowie żuchwy, jak i szczęki, znajdują się:
- 1 kieł,
- 2 siekacze,
- 2 trzonowce.
Z kolei pomiędzy 6 a 13 rokiem pojawiają się zęby stałe, a mleczne wypadają. Zębów stałych jest łącznie 32: 6 w żuchwie i 16 w szczęce. W każdej połowie znajdują się:
- 2 siekacze,
- 1 kieł,
- 2 przedtrzonowce,
- 3 trzonowce.
Warto wiedzieć, iż w tym okresie przejściowym jednocześnie mogą występować oba rodzaje zębów.
Większość osób zapewne wie o tym, ze zęby znajdujące się z przodu służą do gryzienia, natomiast tylne – do przeżuwania pokarmu. A czy każdy wie, jak dbać o swoje uzębienie? Najlepszym sposobem, oprócz oczywiście mycia zębów po każdym posiłku, są regularne konsultacje i wizyty u specjalisty. Dzięki temu na bieżąco będziemy otrzymywać pomoc w diagnozowaniu i leczeniu w razie występowania różnych dolegliwości.
Co do częstotliwości wizyt u dentysty, idealnie jest robić to systematycznie. Najczęściej zaleca się kontrolę co 6 miesięcy. Niestety dużo osób wychodzi z założenia, że wystarczy odwiedzać gabinet stomatologiczny tylko w razie konkretnych potrzeb. Jest to duży błąd, bo lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda?
Zdania bywają podzielone, w związku z czym niektórzy uważają taką częstotliwość wizyt albo za zbyt częstą, albo za zbyt rzadką. Można zatem podejść do tego w jeszcze inny sposób, a mianowicie uzależnić ją od wieku oraz indywidualnych potrzeb zdrowotnych.
Poza oczywistymi sytuacjami, czyli posiadaniem rozmaitych kłopotów z uzębieniem, do gabinetu stomatologicznego powinny zaglądać takie grupy osób, jak:
- kobiety w ciąży,
- dzieci,
- palacze.
Wymienione kategorie ludzi statystycznie częściej miewają dolegliwości związane z uzębieniem niż pozostałe osoby.

Nie ma czego się bać
Panującym stereotypem związanym z wizytami w gabinecie dentystycznym jest mało przyjemna wizja zabiegów przeprowadzanych za pomocą głośnego, przerażającego wiertła. Jednak w wielu przypadkach jest to tylko konieczna ostateczność, a dentysta może pomóc nam zarówno w profilaktyce, jak i łagodnym leczeniu wielu dolegliwości.
Popularne zabiegi, które oferuje dentysta, to m.in.:
- wybielanie zębów,
- oczyszczanie zębów,
- kontrola wzrostu zębów u dzieci,
- różne porady, np. na temat bólu dziąseł czy podniebienia.
Domowa profilaktyka
Możemy również w dodatkowy sposób minimalizować ryzyko wystąpienia chorób uzębienia. Profilaktyka jest tu wręcz wskazana.
To, co możemy robić samodzielnie, to przede wszystkim dokładne i regularne mycie zębów, płukanie jamy ustnej oraz używanie nici dentystycznej.
Podsumowanie
Wiedza zawarta w tym krótkim poradniku na pewno pomoże Ci zadbać o swoje zęby. Pamiętaj o tym, jak istotne są kontrole w dobrym gabinecie stomatologicznym. Systematyczność to podstawa także jeśli chodzi o samodzielną profilaktykę, zatem staraj się dokładnie myć zęby po każdym posiłku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Monika Pietruszka Talleux Indywidualna Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. pomorskie80-390 Gdańsk, Kołobrzeska 63F lok. 8
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczny Dorota Taracha Stomadex
Lekarze - stomatolodzy woj. lubelskie24-100 Puławy, Wojska Polskiego 1 lok. 29
-
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Paweł Jarus STOMATOLOG
Lekarze - stomatolodzy woj. wielkopolskie62-800 Kalisz, Polna 32 lok. 3b
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a