Implanty zębowe. Czym są i kto może z nich korzystać?
Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Wpływa na postrzeganie przez inne osoby oraz świadczy o pewności siebie. Przeszkodą w ładnym uśmiechu może być uszczerbek lub utrata zęba. Naprzeciw wychodzi implantologia. Jest to wciąż rozwijająca się dziedzina nauki, która zajmuje się odtworzeniem zębów utraconych w wyniku urazu lub choroby. Czym jest implant zębowy?
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe, inaczej określane jako stomatologiczne, zastępują korzenie zęba. Są wykonane z biozgodnego materiału, który jest obojętny dla zdrowia i nie wywołuje reakcji alergicznych. Powinny być dodatkowo wytrzymałe, aby znosić obciążenia oraz codzienne czynności, takie jak gryzienie.
Implant zębowy zostaje umieszczony w kości wyrostka zębowego poprzez wkręcenie. Do niego zostaje zamocowana nowa korona zęba, która jest dobierana kolorystycznie do pozostałych zębów, aby zminimalizować widoczność ubytku. Implanty mogą zastępować pojedyncze braki lub całe łuki zębowe.
Jakie są rodzaje implantów?
Główny podział to ten ze względu na rodzaj materiału. Wyróżniamy implanty cylindryczne i ceramiczne. Pierwszy z nich jest najczęściej spotykany i wykonywany z tytanu, a wyglądem przypomina śrubę. Implanty ceramiczne są zrobione z tlenku cyrkonu. Swoim wyglądem i kolorem przypominają naturalną tkankę zęba, przez co trudno je odróżnić od własnego uzębienia pacjenta stomatologicznego.
Innym podział jest ze względu na miejsce wszczepienia. Wyróżniamy implanty podokostnowe, które są umieszczane w okostnej, czyli między kością a dziąsłem. Ten sposób wykorzystuje się jako podporę dla protez oraz wsparcie rozchwianych zębów. Kolejnym rodzajem są implanty śródkostne, które wszczepia się do kości szczęki lub żuchwy w czasie zabiegu chirurgicznego.
Kto może skorzystać z implantów zębowych?
Implanty zębowe są zakładane między innymi w przypadku utraty jednego zęba w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub nieszczęśliwego urazu. Stomatolog jest w stanie implantem zatuszować braki uzębienia.
Jak mówi specjalista z Kliniki Dentystycznej Maxdent:
- Implanty zębowe to najlepszy sposób na odzyskanie utraconego uzębienia. Jeżeli pacjent nie ma kilku zębów, możliwe jest ich uzupełnienie za pomocą dopasowanych implantów. Jeżeli jest ich więcej niż 6, to można wtedy na stałe osadzić mosty i pacjent nie musi nosić protezy ruchomej. Podobnie jest w przypadku bezzębia. Wszczepienie implantów zapewnia nie tylko lepszą stabilizację protezy, ale także komfort użytkowania oraz poczucie posiadania własnych zebów.
Przed wszczepieniem implantów konieczna jest wizyta u stomatologa w celu sprawdzenia uzębienia. Zęby obok ubytku muszą być zdrowe i silne. To ważne, aby przed planowanym zabiegiem wszczepienia implantów wcześniej wyleczyć wszystkie zęby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana