Materiał Partnera

Implanty w jeden dzień – czy to możliwe?

Implanty w jeden dzień – czy to możliwe?

Implantologia, jak wiele innych nauk medycznych, wciąż się rozwija. Dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, że w dzisiejszych czasach, oprócz implantów, na których wygojenie się trzeba czekać kilka miesięcy, istnieje metoda, dzięki której kompletne i funkcjonalne uzębienie można mieć już w jeden dzień.

Co to są implanty i kiedy się je stosuje?

Implanty zębowe są kilkumilimetrowymi elementami w kształcie śruby, stanowiącymi filar dla późniejszego odbudowania zęba. Wykonane są zazwyczaj z tytanu, który znakomicie przyjmuje się w ciele człowieka. Implant, który wszczepia się w kość, zastępuje korzeń zęba, dzięki czemu hamuje jej zanikanie oraz uniemożliwia powstawanie efektu Godona, podczas którego zęby wysuwają się, aby zapełnić lukę. Prawie każdy ubytek, z wyjątkiem tych po ekstrakcji zęba mądrości, trzeba uzupełnić. Wszczepienie implantów jest najlepszym wyjściem na rekonstrukcję uzębienia, ponieważ pacjent nie czuje wtedy, że ma w jamie ustnej ciało obce, a dodatkowo przywraca to naturalną funkcję żucia i odgryzania pokarmów. Oprócz przywrócenia tych funkcji, pacjent ma również okazję poczuć się pewniej. Często bowiem bywa tak, że po usunięciu zęba, szczególnie przedniego, występują problemy z wiarą w siebie oraz kompleksy - osoba z ubytkiem czuje się zażenowana, unika uśmiechania się czy nawet mówienia w towarzystwie innych ludzi. Implanty można stosować zarówno wtedy, kiedy pacjent stracił jeden ząb, jak i w wypadku utraty kilku zębów. Powodów, dla których tracimy zęby, może być kilka, na przykład nieszczęśliwy wypadek, torbiel czy taki stopień zepsucia, że nie da się z nim już nic zrobić. Wszczepianiem implantów zajmują się specjalistyczne gabinety dentystyczne, na przykład Dental Complex.

Implanty w jeden dzień?

Standardowa rekonstrukcja zębów przy pomocy implantów trwa kilka miesięcy, a dodatkowo, po ekstrakcji zębów, specjaliści zalecają poczekanie od sześciu miesięcy do roku, kiedy to błona śluzowa będzie miała możliwość zagoi się. Wtedy następuje pierwsza wizyta, podczas której w określone miejsce wszczepia się implant, a później, po trzech do sześciu miesięcy, po odpowiednim zagojeniu się go, pora na tak zwane ostateczne uzupełnienie protetyczne.

Istnieje jednak bardziej nowoczesny i przede wszystkim szybszy sposób na to, aby móc cieszyć się implantami zębów. Taka metoda to all-on-4, wykonywana na przykład w gabinecie Dental Complex. Dzięki jej zastosowaniu zabieg wszczepienia implantów staje się o wiele prostszy, ale również mniej kosztowny. All-on-4 to, w tłumaczeniu, wszystkie zęby na czterech implantach. Sposób ten stosuje się przy rekonstrukcji całych łuków zębowych, pamiętać jednak trzeba, że bezpieczniejszym wyjściem zawsze będzie zastosowanie większej ilości implantów, co jednak wiąże się również z większymi kosztami. Metoda ta pozwala na osadzenie stałej protezy zębowej w jeden dzień. Jest ona lepszym wyjściem niż inne protezy, ponieważ nie wymaga zdejmowania na noc czy stosowania kłopotliwych klejów i kremów. Oczywiście każdy zabieg tego typu, dla komfortu pacjenta, odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Wszczepienie implantów w jeden dzień jest całkowicie możliwe. Metody tej nie można stosować jednak we wszystkich przypadkach, co w medycynie jest jak najbardziej naturalne. Jest to jednak doskonałe wyjście dla pacjentów, którzy stracili cały łuk zębowy, ale nie mogą pozwolić sobie na pojedyncze implanty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy