Materiał Partnera

Implanty jako metoda uzupełniania braków w uzębieniu

Implanty jako metoda uzupełniania braków w uzębieniu

Wypadanie mleczaków nie jest niczym niepokojącym, ale problem zaczyna się, kiedy dotyczy ono zębów stałych. Przyczyną może być między innymi wiek, nieodpowiednia higiena jamy ustnej czy choroby dziąseł. Na szczęście ubytki można uzupełniać, a jedną z metod jest zastosowanie implantów. Dlaczego to dobre rozwiązanie? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to są implanty zębowe?

Aby uzupełnić ubytki w uzębieniu, stosuje się elementy mające imitować prawdziwe zęby. Są to na przykład korony protetyczne, które dopasowuje się do potrzeb konkretnego pacjenta. Jednak elementy te muszą być na czymś zamocowane. W tym właśnie celu wykorzystuje się implanty zębowe. Mają one formę metalowych śrub, które umieszcza się w kości żuchwy lub szczęki. Ich zadaniem jest zastępowanie korzenia zęba – wyjaśnia pracownik gabinetu stomatologicznego Ddent. Dwa najczęściej wykorzystywane rodzaje to implanty tytanowe i cyrkonowe. Pierwsze z nich są wyjątkowo solidne i trwałe, niestety mogą być mało estetyczne. Charakteryzuje je również wysoka cena. Tańszą opcją są zatem implanty cyrkonowe, które cechuje odporność na takie czynniki jak bardzo wysoka lub bardzo niska temperatura oraz korozja.

Zalety implantów zębowych

Niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy zastosowanie implantów zębowych to rzeczywiście dobry pomysł. Nie ulega jednak wątpliwości, że mają one wiele zalet. Jedną z nich jest aspekt zdrowotny. Ubytki w uzębieniu mogą doprowadzić do zaniku tkanki kostnej. Poza tym zachodzi ryzyko przemieszczania się pozostałych zębów, co spowoduje kolejne problemy zdrowotne, a także negatywny efekt estetyczny. Implanty likwidują zatem te problemy i pomagają utrzymać resztę uzębienia w dobrym stanie. Wpływają one też na komfort, traktuje się je bowiem jak naturalne zęby. Dzięki nim znikają kłopoty z rozdrabnianiem pokarmów, łatwo zadbać również o higienę jamy ustnej. Poza tym ich trwałość wynosi nawet kilkadziesiąt lat.

Czy zakładanie implantów zębowych jest bolesne?

Zapoznając się z opisem procesu wszczepiania implantów, można się zastanawiać, czy ten zabieg jest bolesny. Na szczęście obecnie stosuje się znieczulenie, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Dolegliwości bólowe mogą się z kolei pojawić po zabiegu, ale trwają one z reguły kilka dni, a wszelkie niepokojące objawy można skonsultować ze stomatologiem. Implanty zębowe muszą zostać przyjęte przez organizm, trzeba także poczekać, aż rana po zabiegu się zagoi. W tym czasie warto być ostrożnym szczególnie pod względem spożywanych pokarmów oraz higieny jamy ustnej. Najlepszym pomysłem jest ustalenie z lekarzem zasad, których należy przestrzegać w okresie rekonwalescencji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy