Artykuł sponsorowany

Implantologia - co warto wiedzieć o implantach zębowych?

Implantologia - co warto wiedzieć o implantach zębowych?
Implantologia jest najszybciej rozwijającą się dziedziną stomatologii. Działa na zasadzie odtworzenia utraconego uzębienia dzięki tytanowym wkrętom, imitującym korzeń zęba. Stosuje się w przypadku pojedynczego zęba, jak i całego uzębienia gwarantując piękny uśmiech. Prekursorem zastosowania implantologii jest profesor I. Branemark, który z wykorzystaniem właściwości tytanu wszczepił pierwszy na świecie implant zębowy. Tytan ma wiele cech, które idealnie nadają się na materiał zastępujący korzeń zęba. Są to m.in.:
  • Bio-zgodność całkowita - ludzki organizm nie traktuje tytanu jako ciało obce, nie jest też alergenny. W procesie osseointegracji trwale zrasta się z kością.
  • Wytrzymałość - dzięki której obciążenia, z którymi mają do czynienia korzenie zębów naturalnych nie jest dla tytanu żadnym wyzwaniem.
Od czasów profesora I. Branemarka wiele się zmieniło. Ewolucja implantów zębów w tym czasie dotyczyła zarówno rodzaj powierzchni kontaktu z kością, jak i sam kształt implantu. Ponadto, od tamtych czasów zwiększyła się skuteczność leczenia implantologicznego, której procent szacuje się w przedziałach 92 - 98% (jeśli pozwalają na to warunki kostne pacjenta). Wśród procedur leczenia stomatologicznego jest to wynik absolutnie największy. Dzięki ciągłemu rozwojowi implantologii zębów, opracowywane są coraz skuteczniejsze procedury, które zwiększają przewidywalność zabiegu, jednocześnie zmniejszając związane z zabiegiem, jak i późniejszym okresem rehabilitacyjnym, dolegliwości pacjenta. Na dzień dzisiejszy implantologia umożliwia w zdecydowanej większości przypadków zastosowanie niewyciągalnych (stałych), estetycznych protetycznych uzupełnień.

Czym właściwie jest implant zębowy?

Implanty stosowane w implantologii są wkrętami, które są wykonane z tytanu - neutralnego dla organizmu pierwiastka.  Implanty zębów Kraków po osadzeniu w kości stają się podstawą uzupełnienia braku zębowego. Po procesie zrastania się implantu z kością, zakłada się protezę, most lub koronę bezpośrednio na implant. Dzięki łącznikowi protetycznemu, dentyści zajmujący się implantologią są w stanie stabilnie połączyć implant zębowy z koroną - widoczną częścią zęba. Stosowanie implantów nie jest wskazane u osób z poważnymi schorzeniami i palaczy, potrafiących spalić więcej niż jedną paczkę papierosów w ciągu dnia. Ostatecznie dentysta, który ma wykonać zabieg - po uprzedniej konsultacji z pacjentem - zdecyduje, czy implant zębowy będzie bezpiecznym rozwiązaniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy