Materiał Partnera

Higiena jamy ustnej a kondycja organizmu - Dlaczego warto dbać o zęby i dziąsła?

Higiena jamy ustnej a kondycja organizmu - Dlaczego warto dbać o zęby i dziąsła?
Prawie połowa dorosłych w Polsce ma duże problemy z próchnicą. To niezwykle niepokojące dane, które pokazują, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji nie dbania o higienę jamy ustnej i braku odpowiednio dobranego leczenia stomatologicznego. Taki stan rzeczy prowadzi bowiem do zwiększenia ryzyka wielu chorób. Wbrew pozorom – stawka jest znacznie wyższa niż tylko utrata zębów. Nieleczona próchnica funduje pacjentom niekiedy bardzo dotkliwe odczucia bólowe, ciemne zmiany na zębach, nieprzyjemny zapach z ust... Choć objawy te są uciążliwe i powodują z czasem powolne wycofywanie się chorego z życia społecznego, nie stanowią one największego niebezpieczeństwa. Najgroźniejsze dla zdrowia mogą być bowiem ich konsekwencje: choroby serca, układu krążenia czy... zakażenia całego organizmu. Jak postępują takie zmiany?

Choroby przyzębia i ich wpływ na zdrowie ogólne

Płytka nazębna, która gromadzi się na co dzień w jamie ustnej, powinna być regularnie usuwana. Jeśli tak się nie dzieje, na powierzchni zębów pojawiają się bakterie. Ich pożywką są cukry zawarte w zjadanych pokarmach. To dzięki nim bakterie wytwarzają kwasy, a te z kolei penetrują szkliwo zębów, prowadząc do próchnicy. W przypadku braku leczenia, próchnica postępuje, zajmując kolejno zębinę oraz wrażliwe kanały korzeniowe. Wtedy pojawia się ból, a bakterie mają dostęp do coraz głębiej położonych tkanek. W efekcie atakują wierzchołki korzenia zęba, a stamtąd rozprzestrzeniają się do okolicznych tkanek. To niesie ze sobą zagrożenie powstania ropnia, rozwinięcia się zapalenia okostnej, a w ciężkich przypadkach nawet sepsy. Możliwość swobodnej migracji bakterii, a także związane z nią spadki odporności sprawiają, że u osób z nieleczoną próchnicą, a także z chorobami dziąseł i przyzębia, ryzyko chorób serca wzrasta o 20-75%. Często bakterie długo bytują w poszerzonych kieszonkach dziąsłowych, a stamtąd (poprzez duże ukrwienie tych okolic), przedostają się do naczyń – także tych wieńcowych. Próchnica zębów, choroby przyzębia w jamie ustnej są więc nie tylko problemem estetycznym – dlatego warto na co dzień stosować zabiegi profilaktyczne, zapobiegające rozwojowi bakterii oraz próchnicy. Poznaj produkty marki Sunstar GUM ( https://www.sunstargum.com/pl/), które zadbają o higienę jamy ustnej.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej?

O zdrowie i higienę jamy ustnej powinno się dbać od najmłodszych lat. Często problemy z próchnicą w dorosłości wynikają z zaniedbań w zakresie właściwej pielęgnacji zębów w dzieciństwie. Ważne są oczywiście regularne kontrole stanu uzębienia u stomatologa, choć to domowe zabiegi i wysokiej jakości produkty do higieny jamy ustnej odgrywają ogromną rolę w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia. Pierwszy krok do zdrowej jamy ustnej to oczywiście właściwe szczotkowanie, które musi odbywać się przez co najmniej dwie minuty, minimum dwa razy dziennie. W doborze odpowiedniej szczoteczki pomoże pacjentowi stomatolog. Nie bez znaczenia jest również pasta – należy wybrać taką, która będzie delikatna dla szkliwa, a jednocześnie zabójcza dla bakterii. Warto codziennie używać nitki dentystycznej, dzięki której można zniwelować rozwój próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych, a także płynu do płukania jamy ustnej, który pomaga odświeżyć oddech.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy