Artykuł sponsorowany

Fluoryzacja zębów bez tajemnic. Fakty i mity

Fluoryzacja zębów bez tajemnic. Fakty i mity

Fluor jest mikroelementem, który bierze udział w aktywacji i zahamowaniu działania niektórych enzymów. Jest obecny we wszystkich tkankach organizmu – w tym także kościach i zębach. Z tego też powodu wykorzystywany jest do wzmacniania szkliwa u dzieci i młodzieży. Jednak ze względu na jego silne właściwości, sposób i ilość stosowania ma ogromne znaczenie, dlatego warto stosować się do wytycznych.

Fluor jest substancją nienaturalną – MIT.

Wbrew powszechnemu przekonaniu pierwiastek ten nie występuje jedynie w preparatach stosowanych w gabinecie stomatologicznym i pastach do zębów. Fluor znajduje się naturalnie w środowisku – w glebie, powietrzu, a nawet w wodzie. Związki fluoru znajdują się także w wielu produktach spożywczych. Aby móc w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, należy jednak wiedzieć, jak właściwie się nim posługiwać.

Fluor jest w rzeczywistości trucizną – FAKT

Fluor w wysokim stężeniu jest silnie toksyczny i szkodliwy dla organizmu. Ponadto jest on bardzo dobrze wchłaniany przez organizm w każdej postaci. Z tego też względu stanowi często główny składnik leków psychotropowych, a także trutek na insekty.

Zatrucie fluorem wywołuje takie objawy, jak spłycenie oddechu, skurcze mięśni bądź drgawki, a po przekroczeniu śmiertelnej dawki może nastąpić śmierć przez uduszenie. Nie należy jednak obawiać się tego pierwiastka. Aby przedawkować fluor, dziesięcioletnie dziecko musiałoby przyjąć około 100 tabletek fluorkowych bądź połknąć 96 gram pasty do zębów. I choć pełna tubka pasty do zębów waży około 100 g, należy pamiętać o tym, że w paście dla dorosłych znajdziemy zaledwie 15 mg fluoru, a w paście dla dzieci – około 5 mg. Oznacza to, że aby wywołać toksyczny efekt, dziecko musiałoby zjeść 10 tubek pasty dla dzieci na raz, co jest oczywiście mało możliwe – wyjaśnia stomatolog z gabinetu stomatologicznego Studio Skrzat, zajmującego się profilaktyką i leczeniem zębów zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Fluoryzację można przeprowadzać jedynie pod okiem specjalisty, gdyż szkodzi ona kondycji zębów – MIT

Fluoryzację może przeprowadzać nie tylko stomatolog dziecięcy lub szkolna higienistka. W codziennej pielęgnacji korzysta się z past do zębów z fluorem. Nie ma jednak powodu, aby obawiać się ich szkodliwości. Fluoryzacja w wieku dziecięcym i nastoletnim pozwala na zwiększenie odporności szkliwa i zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy. Nie istnieją żadne wzmianki o tym, aby stosowanie pasty z fluorem w codziennej profilaktyce było groźne dla zdrowia użytkowników.

Fluor może zaszkodzić zębom jedynie w przypadku przekroczenia optymalnej dawki, która wynosi 3 – 4 mg na dzień.

Fluor jest niezbędny w walce z próchnicą – FAKT

Fluoryzacja przeprowadzana jest nie bez powodu. Dzięki niej zęby stają się bardziej odporne na demineralizację. Tym samym szkliwo jest mocniejsze, a zęby zdrowsze. Dobrze, aby raz na jakiś czas zabieg u dziecka wykonał specjalista. W codziennej pielęgnacji wystarczy jedynie profilaktyczne stosowanie pasty z fluorem w ilości dostosowanej do zapotrzebowania. Zalecaną dawką u najmłodszych jest ilość pasty wielkości ziarenka ryżu. Starsze dzieci i dorośli mogą nakładać dawkę odpowiadającą ziarenku grochu.

Odpowiednie stosowanie się do wytycznych i umyślne dawkowanie fluoru nie przyczyni się do powstania szkód, a jedynie pozytywnie wpłynie na stan uzębienia. Warto o tym pamiętać, wprowadzając ten pierwiastek do codziennej pielęgnacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy