Materiał Partnera

Endodoncja jako ostatnia deska ratunku dla zębów

Endodoncja jako ostatnia deska ratunku dla zębów

Endodoncja, znana powszechnie jak kanałowe leczenie zęba, to jeden z zabiegów, który wśród pacjentów wzbudza największą trwogę. Jest to pokłosie dawnych czasów, w których dentyści, nie dysponujący zaawansowanym sprzętem, często nie byli w stanie przeprowadzić tej bardzo trudnej operacji z należytą dokładnością. Efektem tego były dalsze powikłania, nieustający ból, a ostatecznie konieczność wyrwania chorego zęba. Na szczęście dzisiejsze gabinety stomatologiczne, takie jak Warszawski Dentysta, oferują swoim pacjentom bardzo skutecznie i bezbolesne zabiegi endodontyczne.

Kiedy wykonuje się leczenie kanałowe?

Wnętrze zęba wypełnione jest bardzo dobrze unerwioną i ukrwiona miazgą – jej zadaniem jest uszkodzonej odbudowa tkanki zębowej i dostarczanie jej niezbędnych substancji odżywczych. Zdarza się, że miazga zostaje zakażona, przyczyną może być próchnica zęba lub infekcja tkanek okołowierzchowych, które prowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń lub martwicy miazgi, objawiających się ostrym, przeszywającym bólem. W tej sytuacji należy poddać się leczeniu kanałowemu, gdyż brak interwencji stomatologicznej w niedługim czasie skutkuje rozwojem poważnych chorób oraz koniecznością ekstrakcji chorego zęba.

Jak wygląda zabieg?

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest pod znieczuleniem i przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest otwarcie zęba, aby uzyskać dostęp do jego kanałów. Następnie stomatolog oczyszcza je z chorej lub martwej miazgi. Czynność ta wymaga ogromnej precyzji, ponieważ wraz z miazgą usuwa się z wnętrza kanału również bakterie, mogące w przyszłości być przyczyną dalszych infekcji – z tego powodu współczesne gabinety stomatologiczne korzystają podczas leczenie kanałowego z nowoczesnego sprzętu pomiarowego oraz mikrosilników endodontycznych. Oczyszczone i dokładnie przepłukane kanały są następne osuszane i wypełniane. Ta czynność również musi zostać przeprowadzona bardzo dokładnie, gdyż nieszczelność kanału umożliwia bakteriom z wnętrza jamy ustnej dostęp do wrażliwych na zakażenia tkanek okołowierzchołkowych. Do wypełniania kanału najczęściej używa się gutaperki. Ostatnim etapem jest wypełnienie zęba i przywrócenie mu dawnego wyglądu.

Leczenie kanałowe to ostatnia metoda ratowania nieodwracalnie chorego zęba. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten musi być wykonany niezwykle precyzyjnie, aby wyeliminować ryzyko powstawania groźnych infekcji. Dlatego warto po pomoc zwrócić się do profesjonalnego, cieszącego się renomą gabinetu stomatologicznego, takiego jak gabinet Warszawski Dentysta.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy