Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto regularnie robić przegląd zębów?

Dlaczego warto regularnie robić przegląd zębów?

Nawyk dbania o higienę jamy ustnej należy utrwalać od samego początku ich pojawienia. Stomatolodzy zalecają, aby kontrolować uzębienie u przedszkolaków, a nawet szybciej, kiedy tylko u niemowląt pojawią się pierwsze ząbki. Wizyty u dentysty powinny odbywać się raz na pół roku. W ten sposób można skutecznie zapobiec rozwojowi próchnicy.

Najpopularniejsze zabiegi profilaktyczne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym to:

  • usuwanie kamienia nazębnego,
  • piaskowanie,
  • fluoryzacja,
  • lakowanie.

Regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec ekstrakcji zębów i endodoncji. W pierwszym przypadku mowa o wyrywaniu zębów. Czasami próchnica tak mocno zaatakuje ząb, że na jego uratowanie jest już za późno. Bardzo często wynika to ze strachu przed wizytą. Pacjenci, nawet z bólem, obawiają się plombowania zębów, dlatego z wizytą zwlekają naprawdę bardzo długo. Endodoncja to leczenie kanałowe zęba, którego można jeszcze w jakiś sposób uratować, choć ząb jest już martwy. Leczenie go w taki sposób powoduje, że w jamie ustnej nie ma ubytku. Każdy wyżej wspomniany zabieg odbywa się pod znieczuleniem, dlatego warto pokonać strach i przekonać się, że wizyty u dentysty nie muszą wiązać się z jakimkolwiek niepokojem. Aby uniknąć takich sytuacji, należy właściwie dbać o zęby. Regularne wizyty u stomatologa są bardzo ważne, ale odpowiednia higiena uzębienia i właściwa dieta także pozytywnie wpłyną na stan zębów. Pamiętajmy, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Wizyty adaptacyjne. Co to takiego?

Wizyta adaptacyjna to pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym. Przyjmuje się, że powinna odbyć się w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych. Tak to wygląda w teorii. Natomiast w praktyce jest tak, że dzieci na swoją pierwszą wizytę adaptacyjną przychodzą między 12 a 18 miesiącem życia. 

Dlaczego wizyta adaptacyjna jest tak ważna? 

Podczas badania dentysta powinien w szczególny sposób zająć się najmłodszym pacjentem, mając na uwadze, że większość dzieci zwyczajnie boi się wizyty. Ważne jest, aby podczas wizyty panowała miła atmosfera i nic nie było robione na siłę, aby nie zrazić dziecka. Dentysta powinien stopniowo przygotować dziecko do badania kontrolnego. Bardzo pomocne jest początkowe pokazanie gabinetu, narzędzi stomatologicznych, ciekawych obrazków, a nawet wręczenie symbolicznej pamiątki z odbycia pierwszej wizyty u dentysty, np. w postaci naklejek, zestawu do mycia ząbków itp. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym wpływa na kształtowanie się jego nastawienia wobec dalszego leczenia. Co więcej, odpowiednia relacja między dentystą a najmłodszym pacjentem poprawi komfort pracy i zwiększy skuteczność leczenia.

Nawyki higieniczne i żywieniowe

Na stan uzębienia wpływ ma wiele czynników. Nie wystarczy regularna kontrola u stomatologa. O zęby należy dbać na co dzień, pamiętając przy tym, jak ważna jest odpowiednia higiena oraz nawyki żywieniowe, dzięki którym zęby będą ładne i przede wszystkim zdrowe. 

Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu zdrowych zębów. Od najmłodszych lat kształtuje się nawyki, zwłaszcza u dzieci, aby myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej robić to po każdym posiłku. Jak długo powinno się wykonywać tę czynność? Najlepiej 

Dobrze byłby korzystać z akcesoriów do higieny jamy ustnej, do których zaliczają się:

  • szczoteczki i pasty do zębów,
  • płyny do płukania jamy ustnej,
  • nici dentystyczne,
  • irygatory.

Kształtowanie nawyków żywieniowych jest równie ważne. Jest mnóstwo produktów, które bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszego uzębienia. Do najgorszych produktów, które bezpośrednio niszczą zęby, należą: słodycze, słodkie napoje gazowane, kawa i herbata, fast foody oraz alkohol. Jeśli zależy nam na zdrowym, pięknym uśmiechu, warto wyeliminować je z naszej diety.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy