Materiał Partnera

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

O zdrowie zębów trzeba się troszczyć nie tylko wtedy, gdy pojawi się ich dokuczliwy ból. Odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa, aby cieszyć się pięknym uzębieniem przez długie lata. Jednak nie można zapomnieć o tym, jak ważne są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Celem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie zębów w idealnym stanie.

Profilaktyka a stomatologia zachowawcza

Odwiedzając regularnie dentystę, można uniknąć chorób zębów oraz kosztownego i zwykle dość nieprzyjemnego leczenia. Stomatologia zachowawcza obejmuje diagnostykę, ale również przeprowadzanie profilaktycznych zabiegów.

Należy do nich chociażby skaling, czyli usuwanie pojawiającego się na powierzchni zębów kamienia nazębnego. Do często stosowanej profilaktyki należy również lakierowanie oraz lakowanie zębów - zabiegi skutecznie zabezpieczające przed próchnicą. Przeprowadzanie takich procedur wzmacnia uzębienie oraz pozwala łatwiej utrzymać właściwy poziom higieny w jamie ustnej.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej są całkowicie bezbolesne. Kosztują także zdecydowanie mniej niż niekiedy długie i skomplikowane leczenie zębów. Poza tym przynoszą satysfakcjonujące efekty. Osoby, które poddały się usuwaniu kamienia, lakierowaniu czy lakowaniu znacznie rzadziej odwiedzają gabinet dentysty z powodu bólu oraz ubytków w uzębieniu.

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przeprowadzaniem profilaktycznych zabiegów, których wykonywanie nie wiąże się z bólem czy z dyskomfortem. Jest to doskonały sposób, aby kompleksowo zadbać o swoje zęby. Nawet najstaranniejsze szczotkowanie zębów nie jest w stanie zagwarantować, że uzębienie zawsze będzie w doskonałym stanie. Pomóc mogą w tym właśnie konsultacje z dentystą i zalecona przez niego profilaktyka – mówi specjalista z Kliniki stomatologicznej Villa Dental.

Leczenie zachowawcze zębów

Stomatologia zachowawcza oprócz profilaktyki zajmuje się też diagnostyką, a także leczeniem chorych zębów.

Problemem, z którym najczęściej spotykają się stomatolodzy, jest próchnica zębów. Powstaje ona przez odkładnie się na uzębieniu resztek pokarmu, ale jej przyczyną może być też mało staranna higiena jamy ustnej i nieprawidłowa budowa zębów. Okresowe wizyty w gabinecie dentysty umożliwiają jej wykrycie we wczesnym stadium. Im ubytek spowodowany przez próchnicę będzie mniejszy, tym leczenie będzie prostsze. Jeżeli jednak doprowadziła ona do poważnych zmian – na przykład zapalenia czy martwicy - konieczne okaże się przeprowadzenie leczenia endodontycznego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy