Materiał Partnera

Czym zajmuje się periodontolog?

Czym zajmuje się periodontolog?

Wśród wielu różnych specjalizacji stomatologicznych jedną z najciekawszych jest periodontologia. Okazuje się jednak, że bardzo nieliczna grupa osób zdaje sobie sprawę, czym zajmuje się taki specjalista. Periodontolog odpowiada za leczenie chorób przyzębia. Jego zadaniem jest diagnozowanie i reagowanie na wszelkie stany patologiczne dotyczące dziąseł, ozębnej i kości wokół zębów. Co dokładnie wchodzi w zakres obowiązków tego specjalisty?

Periodontologia – podstawowe informacje

Choroby przyzębia dotykają zarówno osób młodych, jak i starszych. Nieprawidłowości związane z jamą ustną bardzo często są wynikiem nieodpowiedniej higieny, a ta zdarza się zarówno dorosłym, jak i młodszym pacjentom.

Specjalista z gabinetu CENTRUM STOMATOLOGICZNE NEW-DENT zauważa: Schorzenia klasyfikowane jako periodontologiczne mogą dotyczyć różnych obszarów. U młodszych osób najczęściej spotyka się problemy z dziąsłami, z kolei u starszych w wyniku choroby dochodzi do stopniowego uszkodzenia ozębnej i kości otaczającej ząb. Jednak niektóre postacie agresywnego zapalenia przyzębia już około 30tego roku życia i prowadzą do szybkiej utraty kości i rozchwiania zębów. W każdym z tych przypadków należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu stomatologicznego, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się stanu chorobowego, który może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji.

Po czym rozpoznać, że pacjent ma problemy z przyzębiem?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne skutki może mieć zlekceważenie problemów stomatologicznych. W dużej mierze wynika to z faktu, że pacjenci nie wiedzą, jak rozpoznać nieprawidłowości. Dlatego wielu z nich trafia do gabinetu dopiero w momencie wystąpienia ostrego stanu zapalnego i ogromnego bólu. Można tego uniknąć. W jakich sytuacjach warto skontrolować swoją jamę ustną i przyzębie u periodontologa? Przede wszystkim są to sytuacje, w których:

  • występuje krwawienie dziąseł na przykład w trakcie szczotkowania,
  • zauważysz zmiany w kolorze dziąseł lub przebarwienia, których wcześniej nie było,
  • odczujesz, że szyjki zębów są mocniej odsłonięte niż zwykle,
  • odczujesz zwiększoną ruchomość zębów,
  • pojawi się stan zapalny dziąsła.

Porada stomatologiczna będzie w stanie zweryfikować, czy pojawiające się zmiany są łagodne, czy dotyczą poważniejszego schorzenia, które trzeba będzie objąć specjalistycznym leczeniem. Nie należy jednak zapominać, że wszystkie wyżej wymienione objawy są możliwe do wykrycia na podstawowej wizycie kontrolnej, którą dentyści zalecają pacjentom przynajmniej raz na pół roku.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak odpowiedniego leczenia?

Periodontolodzy zauważają, że skutki wynikające z braku podjęcia odpowiedniego leczenia są bardzo nieprzyjemne dla pacjenta i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim mogą one wiązać się z bardzo nieprzyjemnym zapachem z ust, który nie jest komfortowy zwłaszcza podczas kontaktu z drugą osobą. Może pojawić się ruchomość zębów, która powoduje ból oraz upośledzenie funkcji żucia pokarmów. Ponadto mogą pojawić się inne trudności np. w spożywaniu ciepłych i zimnych potraw, ze względu na odsłonięte szyjki zębowe.  W grę wchodzi również aspekt wizualny pacjentów. Schorzenia periodontologiczne wpływają również na zmiany w wyglądzie jamie ustnej, które nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Nieleczone choroby przyzębia prowadzą do uszkodzenia tkanek utrzymujących ząb i w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy