Materiał Partnera

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Przez lata zawód higienistki stomatologicznej nie był chętnie wybierany przez młodych ludzi ze względu na fakt, iż gabinety stomatologiczne zniknęły ze szkół i przedszkoli. Obecnie ponownie powraca do łask i gwarantuje stosunkowo bezproblemowe znalezienie pracy oraz możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej np. w zakresie działań edukacyjnych. Dlaczego warto wykształcić się na higienistkę stomatologiczną?

Higienistka stomatologiczna – podstawowe informacje na temat zawodu

Higienistka stomatologiczna zajmuje się przede wszystkim stomatologią estetyczną i jest niezbędną pomocą w każdym gabinecie stomatologicznym. Podczas nauki zdobywa wiedzę m.in. z zakresu:

  • zasad wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych,
  • obsługi urządzeń oraz aparatów i instrumentów dentystycznych,
  • zasad wykonywania badań diagnostycznych, które zleca lekarz stomatolog,
  • zasad przygotowywania i utrzymywania w gotowości do pracy gabinetu stomatologicznego,
  • zasad przygotowywania pacjentów do zabiegów,
  • zasad wykonywania przeglądów uzębienia,
  • zasad prowadzenia dokumentacji stomatologicznej oraz obsługi programów komputerowych.

Higienistka stomatologiczna zdobywa także kwalifikacje do prowadzenia działalności z zakresu edukacji stomatologicznej i promocji zdrowia. Ponadto po ukończeniu szkoły i otrzymaniu dyplomu, może prowadzić też zajęcia instruktażowe z zakresu higieny jamy ustnej.

Higienistka stomatologiczna to zawód przyszłości, którym naprawdę warto się zainteresować. Daje on duży wybór drogi zawodowej i jest dobrym wstępem do późniejszej edukacji na uczelni medycznej – wyjaśnia specjalista z MEDICA COLLEGIUM ze Szczecina.

Gdzie może znaleźć pracę higienistka stomatologiczna

Higienistka stomatologiczna kojarzona jest przede wszystkim z gabinetami dentystycznymi, które funkcjonują na terenie szkół i innych jednostek edukacyjnych oraz ośrodków opiekuńczych, jednak po zdobyciu tego zawodu, można także pracować, m.in. w prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych oraz w gabinetach dentystycznych PZOZ, poradniach stomatologicznych, gabinetach pomocy przedlekarskiej; można też prowadzić własną działalność gospodarczą.

Zdobycie wykształcenia i dyplomu higienistki stomatologicznej otwiera wiele dróg i możliwości dalszego kształcenia, a także pozwala spełniać się zawodowo i jednocześnie prowadzić niezwykle ważną i potrzebną stomatologiczną edukację zdrowotną. Możliwości jest wiele, a zawód ten ułatwia znalezienie pracy nie tylko w dużych miastach, ale także na terenie małych miejscowości oraz wsi.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy