Czym zajmuje się higienistka stomatologiczna?
Przez lata zawód higienistki stomatologicznej nie był chętnie wybierany przez młodych ludzi ze względu na fakt, iż gabinety stomatologiczne zniknęły ze szkół i przedszkoli. Obecnie ponownie powraca do łask i gwarantuje stosunkowo bezproblemowe znalezienie pracy oraz możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej np. w zakresie działań edukacyjnych. Dlaczego warto wykształcić się na higienistkę stomatologiczną?
Higienistka stomatologiczna – podstawowe informacje na temat zawodu
Higienistka stomatologiczna zajmuje się przede wszystkim stomatologią estetyczną i jest niezbędną pomocą w każdym gabinecie stomatologicznym. Podczas nauki zdobywa wiedzę m.in. z zakresu:
- zasad wykonywania zabiegów profilaktyczno-leczniczych,
- obsługi urządzeń oraz aparatów i instrumentów dentystycznych,
- zasad wykonywania badań diagnostycznych, które zleca lekarz stomatolog,
- zasad przygotowywania i utrzymywania w gotowości do pracy gabinetu stomatologicznego,
- zasad przygotowywania pacjentów do zabiegów,
- zasad wykonywania przeglądów uzębienia,
- zasad prowadzenia dokumentacji stomatologicznej oraz obsługi programów komputerowych.
Higienistka stomatologiczna zdobywa także kwalifikacje do prowadzenia działalności z zakresu edukacji stomatologicznej i promocji zdrowia. Ponadto po ukończeniu szkoły i otrzymaniu dyplomu, może prowadzić też zajęcia instruktażowe z zakresu higieny jamy ustnej.
Higienistka stomatologiczna to zawód przyszłości, którym naprawdę warto się zainteresować. Daje on duży wybór drogi zawodowej i jest dobrym wstępem do późniejszej edukacji na uczelni medycznej – wyjaśnia specjalista z MEDICA COLLEGIUM ze Szczecina.
Gdzie może znaleźć pracę higienistka stomatologiczna
Higienistka stomatologiczna kojarzona jest przede wszystkim z gabinetami dentystycznymi, które funkcjonują na terenie szkół i innych jednostek edukacyjnych oraz ośrodków opiekuńczych, jednak po zdobyciu tego zawodu, można także pracować, m.in. w prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych oraz w gabinetach dentystycznych PZOZ, poradniach stomatologicznych, gabinetach pomocy przedlekarskiej; można też prowadzić własną działalność gospodarczą.
Zdobycie wykształcenia i dyplomu higienistki stomatologicznej otwiera wiele dróg i możliwości dalszego kształcenia, a także pozwala spełniać się zawodowo i jednocześnie prowadzić niezwykle ważną i potrzebną stomatologiczną edukację zdrowotną. Możliwości jest wiele, a zawód ten ułatwia znalezienie pracy nie tylko w dużych miastach, ale także na terenie małych miejscowości oraz wsi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana