Czym się zajmuje ortodonta?
Ortodoncja jest specjalizacją stomatologiczną, która koncentruje się na wadach zgryzu. Zatem ortodonta jest lekarzem specjalistą, zajmującym się leczeniem, ale też zapobieganiem powstawaniu takich wad.
Zdrowe uzębienie to nie tylko brak próchnicy i paradontozy, ale także prawidłowe ustawienie zębów – mówi ekspert z gabinetu ortodontycznego dr n. med. Beata Kaiser-Ziorkiewicz. Wokół zagadnień związanych z ortodoncją urosło wiele mitów, które zniechęcają do podejmowania leczenia, tymczasem na „prostowanie” zębów nigdy nie jest za późno, ani za wcześnie!
Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne zazwyczaj kojarzy się z noszeniem aparatów na zębach. Faktycznie, jest to jedna z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych metod terapii ortodontycznej, jednak nie jedyna.
Stosowanie stałego aparatu ortodontycznego nie zawsze jest możliwe, a czasem niewystarczające. Lekarz ortodonta, zapoznawszy się z każdym przypadkiem indywidualnie, decyduje o doborze najskuteczniejszej terapii. Metodą często stosowaną przede wszystkim u dzieci są specjalne ćwiczenia, tzw. mioterapia. Terapia ortodontyczna najmłodszych pacjentów, którzy posiadają jeszcze tzw. zęby mleczne, jest bardzo ważna, pomaga bowiem zapobiegać powstaniu wad zgryzu w czasie wyrastania stałych zębów.
Podczas diagnozowania wady zgryzu ortodonta ustala też inne elementy planu leczenia. Niekiedy, w przypadku bardzo ciasnego ustawienia zębów, niezbędna jest ekstrakcja któregoś z nich. Bywają też przypadki, w których wskazane jest stosowanie implantów, do czego również kwalifikuje pacjenta ortodonta.
Czy ortodonta jest potrzebny?
Z konsultacji ortodontycznej warto skorzystać w każdym wieku i nie chodzi tu tylko o estetykę. Wady zgryzu są poważnym problemem, ponieważ utrudniają żucie, wymowę, a nieleczone prowadzą do rozmaitych bólów twarzy, głowy, a nawet szyi i pleców. Ponieważ nieprawidłowy zgryz utrudnia higienę jamy ustnej, prowadzi także do powstawania próchnicy.
Wizyta u ortodonty pozwala uchronić się przed przykrymi następstwami nieprawidłowości w ustawieniu zębów. A choć wygląd jest kwestią poboczną, piękny i swobodny uśmiech nie jest całkiem bez znaczenia!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana