Artykuł sponsorowany

Czym jest ząb mądrości i jak z nim postępować?

Czym jest ząb mądrości i jak z nim postępować?

Ząb mądrości to koszmar wielu nastolatków i młodych dorosłych. Ósemki to zęby trzonowe, które służą do rozdrabniania pokarmu. Swoją nazwę zawdzięczają okresowi, w którym zaczynają rosnąć, bo przeważnie dzieje się to w okolicach osiemnastego roku życia. Często jednak układają się nieprawidłowo, co objawia się bólem. Nieleczone zęby mądrości mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, a także powstania krzywego zgryzu.

Ząb mądrości nie zawsze jest problemem

Są osoby, które nie mają problemów z zębami mądrości. Jeśli ósemki nie chcą wyjść albo wyrosły prawidłowo i nie sprawiają żadnych problemów, nie trzeba się nimi przejmować. Zęby te mogą być jednak niebezpieczne dla jamy ustnej, jeśli pojawiają się niepokojące objawy. Należą do nich:

  • silny ból jednego zęba lub wszystkich czterech,
  • nawracające poczucie, że ząb chce się przebić, ale nie może,
  • stan zapalny dziąsła,
  • próchnica korony zatrzymanego zęba,
  • trudności z przeżuwaniem lub otwarciem ust.

Problemy z zębem mądrości mogą zaniknąć same, ale bardzo często będą narastać. Silny ból może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wtedy niezbędna może okazać się konsultacja chirurgiczna.

Co można zrobić z problematycznymi ósemkami?

Ósemek nie wyrywa się nigdy samodzielnie – to oczywiste. Jeśli czujesz, że powoli zaczynają się odsłaniać, nie dotykaj ich, zwłaszcza jeśli sprawiają dyskomfort. Najszybciej jak to możliwe umów się na konsultację z dentystą. Tam zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie uzębienia, które pokaże, czy ósemki rozwijają się prawidłowo, czy może są ułożone pod niewłaściwym kątem. Tylko na podstawie takiego zdjęcia lekarz może zdecydować, jakie kroki należy podjąć w celu leczenia. Niestety zazwyczaj zatrzymane zęby usuwa się chirurgicznie. Jest to niewygodny zabieg, ale konieczny, żeby nie rozwinął się poważniejszy problem. Zęby usuwa się przeważnie osobno, z odstępem kilku miesięcy.

Udanie się do sprawdzonej kliniki takiej jak STOMATOLOGIA.me zapewnia szybką diagnozę oraz podjęcie działań mających na celu wyleczenie zębów. Zignorowanie problemu może doprowadzić do rozwinięcia się poważniejszych schorzeń, które nie będą tak łatwe do usunięcia. Są to między innymi:

  • przewlekły, często pojawiający się ból dziąseł i zębów,
  • trudności z przeżuwaniem, mówieniem i otwieraniem ust,
  • powstawanie kieszeni kostnych.

Bardzo poważnym problemem może być także nachodzenie na siebie pozostałych zębów. Kiedy ósemki są źle ułożone, nie trzymają się swojego miejsca, tylko rozpychają. Przez to cierpi reszta zębów, które ustawiają się krzywo.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy