Materiał Partnera

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Czym jest stomatologia zachowawcza?
W ramach stomatologii ogólnej, bo tak również nazywa się stomatologię zachowawczą, lekarz dentysta zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób próchniczych. Zakres zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej jest bardzo szeroki, należą do nich m.in. leczenie powstałych ubytków zębowych oraz zabiegi profilaktyczne, mające na celu oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego oraz wzmocnienie szkliwa zębów.

Piękny i zdrowy uśmiech

Chyba każdy z nas marzy o tym żeby mieć piękny i zdrowy uśmiech. Żeby ten cel był możliwy do osiągnięcia, oprócz codziennego dbania o higienę jamy ustnej, musimy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza stomatologa. Lekarzem, który dokonuje podstawowego badania stanu naszego uzębienia jest właśnie stomatolog posiadający specjalizację ze stomatologii zachowawczej. Żeby mieć pewność, że nasze zęby są zdrowe, powinniśmy odwiedzać swojego stomatologa co najmniej dwa razy w roku. W trakcie wizyty dentysta przeprowadzający badanie, dokładnie sprawdzi, czy naszym zębom nie zagraża próchnica, a także dokona ewentualnego leczenia i wykona niezbędne zabiegi profilaktyczne.

Leczenie próchnicy zębów

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz stomatolog z Centrum Stomatologii Medidens w Częstochowie: Głównym zadaniem stawianym przed stomatologiem ze specjalizacją ze stomatologii zachowawczej jest wykonanie dokładnego przeglądu zębów pacjenta, postawienie prawidłowej diagnozy oraz dobranie najbardziej optymalnej metody leczenia powstałych ubytków. Musimy przy tym pamiętać, że im szybciej uda się wykryć próchnicę, tym przeprowadzane leczenie będzie mniej skomplikowane i mniej uciążliwe dla pacjenta. Ubytki w zębach nie powstają z dnia na dzień. Jest to długi proces, spowodowany działaniem osiadających na płytce nazębnej bakterii. Z biegiem czasu, jeśli damy próchnicy się rozwinąć, spowoduje rozmiękczenie szkliwa zęba, co będzie skutkowało powstaniem ubytków. Jeżeli uda nam się ją wykryć w bardzo wczesnym stadium, tzn. w formie bardzo małych plamek na zębach, zadanie dentysty będzie się ograniczało jedynie do dokładnego oczyszczenia zęba oraz nałożenia na oczyszczoną powierzchnie specjalnego żelu lub lakieru z fluorem. W przypadku powstania dziury, konieczne będzie wcześniej wykonanie, tak nielubianego przez większość pacjentów borowania oraz uzupełnienie ubytku plombą. Trzecim etapem rozwoju próchnicy jest przedostanie się przez nią do miazgi zęba, które powoduje całkowite zniszczenie zęba oraz wymaga leczenia kanałowego. Taka forma leczenia jest ostatnią szansą na uratowanie zęba przed ekstrakcją. Endodoncją również zajmuje się stomatologia zachowawcza.

Profilaktyka chorób zębów

Znacznie przyjemniejszą częścią wizyty u stomatologa są zabiegi profilaktyczne. Zalicza się do nich całą gamę zabiegów mających na celu oczyszczenie zębów z gromadzącego się kamienia nazębnego, wzmacniania struktury zębów oraz zwiększania ich odporności na działanie bakterii. Do tej grupy zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii ogólnej zalicza się m.in. skaling (oczyszczanie zębów z gromadzącego się kamienia nazębnego), piaskowanie zębów, lakierowanie oraz polerowanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy