Materiał Partnera

Czym jest leczenie kanałowe?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to często jedyny sposób, by uratować ząb z zaawansowanymi ubytkami. Pozwala na zatrzymanie stanu zapalnego miazgi zębowej, który objawia się silnym bólem. Infekcja spowodowana jest przedostaniem się drobnoustrojów do wnętrza zęba i może spowodować stan ropny. Jak wygląda leczenie kanałowe i dlaczego nie warto bać się tego zabiegu?

Dostęp do wnętrza zęba

Przed leczeniem kanałowym konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ustalić długość i ułożenie kanałów zębowych. Dzięki takiej wizualizacji stomatolog łatwiej może odsłonić kanał zębowy. Lekarz dociera do kanałów za pomocą specjalnych, niklowo-tytanowych narzędzi. Usuwa nimi bakterie zarówno z zainfekowanej miazgi, jak i otaczającej ją zębiny. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, możliwe jest bardzo precyzyjne oczyszczenie i przepłukanie środkami bakteriobójczymi kanałów, nawet wąskich i krętych - mówi nam specjalista z wrocławskiej kliniki dentystycznej Maxdent, która ma w swojej ofercie między innymi leczenie kanałowe. By środek do płukania zęba nie podrażniał jamy ustnej, ząb osłaniany jest zestawem ochronnym, który nazywa się koferdamem. Kiedy leczenie jest gotowe, kanał wypełniany jest specjalną pastą, tak aby został szczelnie zamknięty i by baterie nie mogły ponownie przedostać się do środka.

Nowoczesna optyka

Skomplikowany i precyzyjny zabieg w kanałach, których średnica to setne części milimetra, nie byłyby możliwe bez użycia mikroskopu operacyjnego lub specjalnych lup. Tak więc leczenie kanałowe pozwala na dokładniejsze oczyszczenie wnętrza zęba z bakterii, co nie byłoby możliwe przy próbie dotarcia do niego poprzez borowanie. Dzięki mikroskopom, które zapewniają wielokrotne powiększenie, możliwe jest opracowanie nawet najwęższych kanałów, które są niejednokrotnie kręte. Zabieg, którego często się obawiamy, to dla nas mniejszy dyskomfort niż borowanie, zatruwanie i zakładanie plomb. Oczywiście, jeżeli ząb jest uszkodzony z zewnątrz lub pojawiła się na nim próchnica, bez tego się nie obejdziemy. Pamiętajmy, że nie leczone zapalenie zęba, poza bólem może spowodować szereg powikłań, dlatego nie należy lekceważyć niepokojących nas objawów. Powinniśmy mieć w nawyku regularne wizyty kontrolne u stomatologa oraz natychmiastowo reagować na niepokojące nas zmiany. Dzięki temu oszczędzamy sobie sporo cierpienia, a także pieniędzy. Im wcześniej zgłosimy się do specjalisty z problemem, tym jest większa szansa, że skończy się na jednej wizycie, a nie wieloetapowym i kosztownym leczeniu.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy