Czym jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów należy do grupy zabiegów zapobiegających powstawaniu próchnicy w jamie ustnej. Dobrze, jeśli każdy przemyśli jego wykonanie, bo dzięki niemu minimalizowane jest ryzyko wnikania w szczeliny zębowe szkodliwych bakterii. Niestety nie zawsze wystarczy odpowiednia higiena, czasami konieczne jest zastosowanie dodatkowych metod ochronnych. Na czym polega zabieg lakowania zębów i czy warto się na niego zdecydować?
Jak przebiega lakowanie zębów?
Podczas lakowania likwidowane są wszelkie bruzdy i szczeliny powstające na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg ten wykonywany jest po to, by zapobiec gromadzeniu się chorobotwórczych bakterii w powstałych w zębie deficytach – wyjaśnia specjalista z Gabinetu Stomatologicznego Sterdent z Warszawy.
Lakowanie zębów polega na pokrywaniu zębów specjalnym preparatem, a dokładniej – lakiem. W celu przeprowadzania tego zabiegu zazwyczaj wykorzystuje się substancję żywiczną. Stomatolodzy stosują też czasami preparaty na bazie szkło-jonomerów. Lakowanie wykonywane jest w celu uzupełniania szczelin i bruzd, które naturalnie wytworzyły się na powierzchni zębowej. Przeprowadzane jest ono z uwzględnieniem następujących etapów postępowania:
- izolacja zęba od śliny,
- wyczyszczenie zęba,
- płukanie jamy ustnej,
- wysuszenie zębów (+ewentualna ponowna izolacja zęba od śliny),
- pokrycie zębów wytrawiaczem,
- płukanie i suszenie,
- wypełnienie lakiem,
- naświetlanie lampą polimeryzującą,
- zwilgotnienie zęba,
- kontrola szczelności laku i kontrola zgryzu (+ewentualne skorygowanie niedoskonałości).
Czy warto się zdecydować na ten zabieg?
Skorzystanie z zabiegu lakowania zębów niesie za sobą kilka korzyści. Zęby trzonowe i przedtrzonowe nie są gładkie, występują na nich różnego rodzaju zagłębienia, w których gromadzić się w nich mogą resztki pożywienia. Wbrew pozorom jest to sytuacja bardzo niebezpieczna dla kondycji jamy ustnej. W gromadzącym się jedzeniu powstają szkodliwe bakterie, które finalnie prowadzić mogą do próchnicy. Dzięki szybkiemu przeprowadzeniu lakowania z dużym prawdopodobieństwem zapobiec można tej konsekwencji, czyli tak naprawdę poważnym problemom stomatologicznym.
Poza tym zabieg ten w dużym stopniu zatrzymuje proces demineralizacji szkliwa. Zawarty w lakach fluor (choć nie zawsze) odbudowuje zniszczone przez bakterie tkanki, dzięki czemu szkliwo odzyskuje dobrą kondycję. Jeśli na zębach trzonowych lub przedtrzonowych wykryto bruzdy bądź szczeliny, warto się umówić na zabieg lakowania zębów. W ten sposób uniknąć można naprawdę poważnych problemów natury stomatologicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana