Artykuł sponsorowany

Czym charakteryzuje się RTG stomatologiczne?

Czym charakteryzuje się RTG stomatologiczne?
RTG stomatologiczne to badanie obrazowe, wykonywane przy użyciu aparatury emitującej promieniowanie rentgenowskie. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie. Służy do obrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych szczęki i żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Umożliwia zaplanowanie etapów leczenia. Jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii.

W jakim celu wykonuje się RTG stomatologiczne?

Lekarz dentysta może zlecić wykonanie RTG stomatologicznego przed planowaną ekstrakcją zęba, leczeniem kanałowym, założeniem protezy, implantu. Diagnostyka RTG stosowana jest także w wykrywaniu ognisk infekcji i leczeniu urazowym zębów. Stomatolodzy doceniają badania RTG przede wszystkim za to, że idealnie odwzorowują one zarówno tkanki zęba, jak i kość. Jak mówi ekspert z Centrum Medycznego Endo-Med z Wrocławia:
Technika RTG charakteryzuje się wysoką precyzją. Jest bezbolesna i szybka. Zdjęcia wykonywane są w technologii cyfrowej. Udostępniamy je na nośniku elektronicznym lub w formie wydruku na kliszy. Dane uzyskane z prześwietlenia stanowią podstawę diagnostyki i pozwalają stomatologom zaplanować dalsze działania.

Rodzaje RTG stomatologicznego

Wśród różnych typów badania rentgenowskiego w stomatologii można wyróżnić: RTG punktowe, pantomograficzne i cefalometryczne. RTG punktowe pozwala na zobrazowanie nawet pojedynczego zęba (do maksymalnie czterech zębów). Charakteryzuje się wysoką szczegółowością obrazu. Zlecane jest przed ekstrakcją zęba, przy rozpoznaniu próchnicy, przy diagnozowaniu stanów zapalnych uzębienia oraz w planowanym leczeniu kanałowym. Za pomocą tego badania sprawdza się również skuteczność zastosowanego leczenia, np. wypełnień zębowych czy implantów. RTG pantomograficzne umożliwia zweryfikowanie ogólnego stanu zębów oraz kości szczęki i żuchwy. Pozwala uzyskać tzw. panoramę uzębienia. Co więcej, umożliwia ocenę wszystkich zębów, także zębów zatrzymanych, czyli tych, które się nie wyrżnęły. Ten rodzaj RTG stomatologicznego wykorzystywany jest zwłaszcza w chirurgii, protetyce, implantologii i ortodoncji. RTG cefalometryczne umożliwia dokładną diagnostykę wad ortodontycznych i precyzyjne planowanie leczenia wad zgryzu. Jest to zdjęcie boczne głowy, które obejmuje żuchwę, ale także okolice zatok, tkanki miękkie twarzy i podniebienie twarde. Stosunkowo rzadziej stosowanym, ale równie przydatnym badaniem jest zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe. Jest przeznaczone do oceny stanu ścian stycznych sąsiadujących ze sobą zębów. Obrazuje korony zębów górnych i dolnych, bez korzeni i kości. Obejmuje swoim zasięgiem kilka sąsiednich zębów łuku górnego i dolnego. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania RTG stomatologicznego jest ciąża. Co prawda współczesne aparaty RTG pozwalają na wykonywanie dokładnych zdjęć przy niewielkiej ekspozycji pacjenta na promieniowanie. Jednak w pierwszych miesiącach życia płodowego, nawet tak nieznaczne promieniowanie może okazać się szkodliwe.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy