Materiał Partnera

Czy ósemki trzeba usuwać?

Czy ósemki trzeba usuwać?

Ósemki, zwyczajowo nazywane zębami mądrości, to w języku specjalistów trzecie zęby trzonowe u człowieka. Ze względu na ewolucję ludzkiej szczęki, która przyczynia się do jej zmniejszenia, ósemki nie są nam już niezbędne. W naszym artykule przyjrzymy się, dlaczego w kontekście ósemek najczęściej mówimy o ich ekstrakcji, która co prawda nie jest konieczna zawsze – jednak dosyć często.

Skąd ból przy wyrzynaniu się ósemek?

O podstawowej przyczynie bolesności pojawiającej się przy wzroście ósemek wspomnieliśmy już we wstępie. W związku ze zmniejszeniem szczęki w wyniku ewolucji w łuku zębowym często brakuje miejsca na zęby mądrości. Brak miejsca to przyczyna bolesności, która pojawia się przy wzroście ósemek. Bolesność tą często wzmaga pochyłe lub poziome położenie zęba.

Jak mówią nam specjaliści z City-Dent Centrum Stomatologii z Lublina, bardzo częstym objawem związanym z wyrzynającymi się ósemkami jest pojawienie się tzw. kapturków dziąsłowych. To wolne brzegi dziąsła otaczającego ząb, które gromadzą resztki jedzenia. Pielęgnacja i higiena w tych miejscach jest utrudniona, co przyczynia się do powstawania bolesnego stanu zapalnego. Gdy towarzyszą temu krwawienia, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja w gabinecie stomatologicznym i najczęściej usuwanie ósemek.

Inne powody usunięcia zębów mądrości

Wiemy już, że powodem zalecenia usunięcia ósemek może być wyrastanie w nieprawidłowy sposób i pojawienie się kapturków dziąsłowych. Oczywistym powodem może być także próchnica, jak w przypadku innych zębów. To jednak niejedyne powody. Ekstrakcja zębów mądrości jest zalecana również w przypadku deformacji łuku zębowego, stłoczenia zębów, ich nieprawidłowego przemieszczania się lub uszkodzenia.

Usuwanie ósemek może być konieczne również u osób, które zamierzają podjąć leczenie ortodontyczne. To zawsze decyzja indywidualna – specjalista musi ocenić opcję wdrożenia leczenia alternatywnego, a także sprawdzić wszystkie inne wskazania profilaktyczne za lub przeciw ekstrakcji zębów mądrości.

Szybki powrót do dobrego samopoczucia

Usuwanie ósemek odbywa się w znieczuleniu, przy czym pacjent musi wiedzieć, że w ciągu kilku dni od ekstrakcji zębów może towarzyszyć mu ból. Na szczęście zębodół zamyka się najczęściej w pierwszym tygodniu po zabiegu, a dyskomfort można łagodzić, np. przykładając do policzka zimny kompres. Nie wymaga to stosowania ciężkich leków przeciwbólowych, czy rezygnacji z jedzenia, przy czym unikamy produktów twardych lub wymagających żucia. Nie pijemy też napojów zawierających kofeinę i alkohol. Ot cała tajemnica na temat usuwania ósemek. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy