Materiał Partnera

Czy licówki to bezpieczne rozwiązanie?

Czy licówki to bezpieczne rozwiązanie?

W dzisiejszych czasach nienaganny uśmiech stanowi wizytówkę każdego. Z tego powodu tak ważne są regularne wizyty profilaktyczne u stomatologa oraz odpowiednie i systematyczne leczenie. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których niezbędna okazuje się stomatologia estetyczna, mająca na celu poprawę wyglądu uśmiechu. Jednym z popularniejszych zabiegów w tej dziedzinie jest wstawianie licówek. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i czy są bezpiecznym pomysłem.

Czym są licówki?

Licówki wyglądem przypominają mały płatek, który nakłada się na ząb. Ich zadaniem jest zakrycie niedoskonałości, takich jak przebarwienia lub wypełnienia wykonane wcześniej. Licówki mogą także zupełnie zmienić kształt zęba. Są bardzo popularne u osób, które mają dość ostre lub nierówne uzębienie.

Jak tłumaczą specjaliści z gabinetu stomatologicznego Art Dent: Nakładanie licówek na istniejące zęby eliminuje konieczność ich usuwania lub długotrwałego, skomplikowanego leczenia. Jest rozwiązaniem szybkim i dość prostym, dlatego ma obecnie tak wielu zwolenników.

Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z nich jest porcelana. Zęby są dzięki nim niezwykle lśniące, ale jednocześnie naturalne i bardzo trwałe. Wykonanie i nałożenie wymaga kilku wizyt w klinice stomatologicznej. Alternatywą są licówki kompozytowe, zdecydowanie tańsze i możliwe do aplikacji podczas jednej wizyty w gabinecie.

Jak przebiega proces nakładania licówek na zęby?

Zęby, na które mają być nałożone licówki, muszą być wyleczone z próchnicy lub innych poważnych schorzeń. Następnie specjalista musi wykonać odcisk zęba, który będzie podstawą do wykonania licówki. Przed samą aplikacją najczęściej konieczne jest oszlifowanie. Niedopasowany rozmiar oraz nieodpowiednia grubość licówek mogłyby sprawić, że naturalne zęby wyglądałyby na zbyt duże. Dzięki temu zabiegowi obecność produktu jest też mniej widoczna. Szlifowanie zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu miejscowym - zabieg nie jest więc dyskomfortem dla pacjenta. Stomatolog aplikuje na dany ząb licówkę tymczasową, a po kilku dniach – właściwą. W międzyczasie pacjent może zgłosić ewentualne niedogodności lub chęć poprawek.

Bezpieczeństwo i przeciwwskazania do noszenia licówek

Po nałożeniu licówek praktycznie od razu można przejść do normalnego trybu życia. Należy jednak unikać jedzenia i picia barwiących produktów, takich jak wino, kawa lub jagody. Pacjent powinien też płukać jamę ustną specjalnym płynem, aby utrzymać uzębienie w jak najlepszym stanie zdrowia. Dużą zaletą licówek jest ich bezinwazyjność, zarówno w nakładaniu, jak i noszeniu. Przeciwwskazania to:

  • bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie szczęk – może doprowadzić do uszkodzenia licówek,
  • nawyk obgryzania paznokci,
  • choroby dziąseł,
  • palenie papierosów,
  • trudności w utrzymaniu higieny jamy ustnej,
  • krótkie zęby.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy