Materiał Partnera

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii, z którym większość z nas ma do czynienia w trakcie wizyty u dentysty. W skrócie jest to dział zajmujący się leczeniem i diagnozowaniem próchnicy oraz jego szczelne wypełnienie. Obszerną częścią stomatologii zachowawczej jest także endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Czynnikami ważnymi w tej dziedzinie stomatologii jest szybka i poprawna diagnostyka, profesjonalne leczenie za pomocą nowoczesnych technologii oraz codzienna profilaktyka prowadzona we własnym zakresie.

Próchnica jest chorobą zakaźną, za którą odpowiedzialne są bakterie z grupy paciorkowców. Jednak tak jak w przypadku innych chorób, tutaj także potrzebne są pewne warunki sprzyjające ich rozwojowi. Jeżeli występują one dostatecznie długo, a choroba nie zostanie zdiagnozowana, próchnica może skończyć się nawet utratą zęba (o bólu, towarzyszącemu przebiegu całej choroby nie wspominając). Do tych warunków należy zakwaszenie jamy ustnej, zbyt duża ilość spożywanych cukrów i podatność na próchnicę, która zależy od kwestii genetycznych, ilości fluoru i wapnia przyjmowanego jeszcze przed narodzinami oraz jako dziecko - w okresie najbardziej intensywnego rozwoju. Jeżeli występują one w odpowiednio długim czasie – będziemy mieć próchnicę.

Warto mieć jednego dobrego stomatologa lub zaufaną klinikę i kontrolować stan uzębienia. Próchnica to po prostu proces rozpuszczania naszego szkliwa, zębiny i cementu przez kwasy, które produkują bakterie – tłumaczą specjaliści z kliniki Codzienna Stomatologia, która ma swoje siedziby w Mysłowicach i Dąbrowie Górniczej. Z początku ubytek jest płytki i prosty w wyleczeniu. Jeżeli jednak zaniechamy leczenia, choroba sięgnie głębiej, zajmie po kolei wszystkie tkanki zęba, aż dojdzie do miazgi, czyli nerwu. To spowoduje jego zapalenie, a następnie martwicę. To znacznie komplikuje dość proste leczenie i często kończy się utratą zęba. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia przynajmniej raz na sześć miesięcy oraz odpowiednia profilaktyka. Dobrze jest wybrać profesjonalny gabinet, w którym będziemy mogli skorzystać z najlepszych i nowoczesnych technologii – dodają.

Medycyna rozwija się szybko i efektywnie, również w dziedzinie stomatologii. Naturalnie znacznie lepiej jest wyleczyć próchnicę póki jest ona małą plamką na powierzchni zęba. Jednak nawet kiedy ubytek jest znaczny, dzięki nauce i nowoczesnej technologii stomatolog może wypełnić go tak, że efekty choroby nie będą widoczne. Dzisiejsza stomatologia oferuje nowoczesne systemy nanocząsteczkowe, które są 20-krotnie mniejsze od tych używanych w tradycyjnych kompozytach hybrydowych. Wypełnienie nanokompozytowe idealnie dopasowuje się do naturalnego koloru zęba dając efekt kameleona. Takie wypełnienie pozwala na idealne wypolerowanie, a gładką powierzchnię łatwiej utrzymać w czystości. Wiele daje także profesjonalny sprzęt – Codzienna Stomatologia dysponuje między innymi Elektronicznym Endometrem Raypex 5. To najnowszej generacji przedmiot mierzący długość kanału korzeniowego, co zmniejsza liczbę wizyt do jednej. Każdy dobry gabinet powinien dysponować szeroką gamą kolorów wypełnienia. Doskonale działa także system Artist przeznaczony dla zębów przednich, który pozwala na doskonałe dopasowanie do zębów pacjenta. To pozwoli mu cieszyć nowym, pięknym, a przede wszystkim zdrowym uśmiechem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy