Materiał Partnera

Artykuły stomatologiczne używane do retrakcji dziąsła

Artykuły stomatologiczne używane do retrakcji dziąsła

Retrakcja dziąsła jest rutynowym zabiegiem stomatologicznym poprzedzającym m.in. wykonanie wypełnienia ubytków (w okolicy przydziąsłowej lub poddziąsłowej), przy instalacji porcelanowych licówek, ale przede wszystkim przed zdejmowaniem wycisków z zębów. Retrakcji, czyli czasowego odchylenia brzegu dziąsła można dokonać na dwa sposoby: metodą mechaniczną lub chemiczną.

Dostępne na rynku artykuły stomatologiczne do retrakcji dziąsła pozwalają łączyć obie metody, aby umożliwić dotarcie do szczeliny dziąsłowej, pozwolić na jej rozszerzenie, osuszenie i zachowanie w czystości: 

Działanie mechaniczne na delikatną tkankę może powodować miejscowe krwawienia, którym zapobiega aplikacja odpowiednich środków chemicznych – tłumaczy specjalista z hurtowni sprzętu medycznego Limedic. – Dlatego nici retrakcyjne nasączane są często preparatami zawierającymi w składzie chlorek glinu, który skutecznie tamuje miejscowe krwawienia. 

Jakie są najczęściej stosowane metody i artykuły stomatologiczne do retrakcji dziąsła? 

Jak zostało wspomniane, retrakcję dziąsła można przeprowadzić przy użyciu odpowiednich środków chemicznych lub mechanicznie:  

  • chemiczna retrakcja dziąsła – polega na zastosowaniu substancji silnie obkurczających dziąsło, które dzięki temu odsuwa się od powierzchni zęba (stosując substancje zmniejszające przekrój naczyń krwionośnych, redukuje się krwawienie i zmniejsza ilość przesączu z tkanek miękkich, co pozwala oczyścić i wysuszyć szczelinę dziąsłową) – preparaty do chemicznej retrakcji dziąsła mogą zawierać w składzie epinefrynę, chlorek aluminium czy znany i stosowany od wieków ałun potasowo-glinowy, 
  • mechaniczna retrakcja dziąsła – metoda tradycyjna, polegająca na umieszczeniu w szczelinie dziąsłowej specjalnej nici retrakcyjnej, która mechanicznie odpycha tkankę dziąsła od ściany zęba, 
  • retrakcja mieszana (mechaniczno-chemiczna) – przeprowadza się ją przy użyciu nici retrakcyjnej nasączonej substancją obkurczającą – przykładem takiego artykułu stomatologicznego są popularne nici Best Cord impregnowane 6-hydratem chlorku glinu. 

Retrakcję chemiczną uznaje się za szybszą i wygodniejszą. Jest ona też polecana w sytuacjach, gdy dokonanie retrakcji mechanicznej czy mechaniczno-chemicznej nie jest możliwe ze względu na stan dziąseł pacjenta. 

Cel retrakcji: stworzenie optymalnych warunków do pobrania wycisku 

Wytworzenie i zainstalowanie wysokiej jakości uzupełnień protetycznych (koron, mostów) wymaga wykonania wycisków. Powinny one w możliwie najbardziej precyzyjny sposób odwzorowywać formę zęba przeznaczonego np. do koronowania. Aby umożliwić dokładne zapłynięcie masy silikonowej, konieczna jest retrakcja, czyli odsunięcie dziąsła od ściany zęba. 

Wycisk wykonywany jest przy użyciu mas wyciskowych  (tworzywa silikonowe o niewielkim skurczu polimeryzacyjnym) odznaczających się różną konsystencją, dostosowaną do metody wycisku. Powszechnie stosowane są dwie techniki pobierania wycisków: 

  • jednoczasowa jednowarstwowa – do pobrania wycisku stosowany jest jeden rodzaj masy, a wycisk jest pobierany jednorazowo, 
  • jednoczasowa dwuwarstwową – na łyżkę wyciskową nakładana jest warstwa masy o dużej gęstości, a na nią druga warstwa masy o małej gęstości (charakteryzuje się dobrym zapływaniem), 
  • dwuczasowa – używa się podobnych mas, jak przy metodzie jednoczasowej dwuwarstwowej, lecz najpierw tworzony jest wycisk z masy o większej gęstości, a po związaniu, osuszeniu i zdezynfekowaniu do jego wnętrza aplikuje się masę o mniejszej gęstości i ponownie wykonuje wycisk. 

Niezależnie od stosowanej metody konieczna jest retrakcja dziąsła. Ma ona też za zadanie osłonę miękkich tkanek dziąsła przed urazami, do których może dojść w trakcie opracowywania zęba (np. na skutek ześlizgnięcia się wiertła).

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy