Materiał Partnera

Aparaty ortodontyczne. Przegląd dostępnych rozwiązań

Aparaty ortodontyczne. Przegląd dostępnych rozwiązań
Aparaty ortodontyczne to przyrządy stosowane do korekcji wad zgryzu. Z aparatów mogą korzystać z powodzeniem dzieci, młodzież, a także osoby dorosłe. Przy doborze aparatu sporą rolę odgrywa wiek pacjenta, ale też typ i stopień zaawansowania wady. Na szczęście, współczesna ortodoncja dysponuje wieloma rodzajami aparatów dopasowanych do indywidualnych potrzeb, a także – co często równie ważne – możliwości finansowych.

Coś dla najmłodszych, czyli aparaty ruchome

Aparaty ruchome to typ aparatów ortodontycznych, wykorzystywanych przy leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Do ich podstawowych funkcji należy: stymulacja wzrostu szczęki, rozbudowa łuków zębowych oraz korekcja wczesnych wad zgryzu. Co godne podkreślenia, nie są to przyrządy noszone na stałe. Zakłada się je przeważnie na kilka godzin w ciągu dnia oraz w porze nocnej. To spore udogodnienie, którego jednak nie powinno się nadużywać.
Częste wyjmowanie aparatu ruchomego może skutkować zaniechaniem noszenia, co w oczywisty sposób przełoży się na negatywne efekty korekcji. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza dobierając aparat dla małego dziecka. Malucha trzeba przygotować i uświadomić, z czym będzie miał styczność. Wówczas noszenie aparatu nie będzie przez niego traktowane jako przykry obowiązek – radzi ekspert Centrum Stomatologii BM Jędraś z Zielonej Góry.

Klasyka gatunku. Aparaty z metalowymi zamkami

Aparaty z metalowymi zamkami to najczęściej spotykany typ aparatu ortodontycznego. Zamki przylegają do zewnętrznej powierzchni każdego z zębów. Istotny element stanowią też przywiązane do zamków przy pomocy gumek (tzw. ligatur) łuki. Złożona konstrukcja aparatu sprawia, że jest on w stanie odwrócić wady zaawansowane, niezależnie od wieku pacjenta. Pewną niedogodnością jest fakt, że aparat trzeba nosić na stałe. Z tego względu eksponujemy go na co dzień. Osoby mniej śmiałe nie mają się jednak czego obawiać. Dlaczego?
Istnieje możliwość założenia tzw. aparatów estetycznych. To stałe aparaty w których elementy metalowe są zastępowane porcelaną, kryształem bądź kompozytem o barwie zbliżonej do kości zębowej. Taki dyskretny aparat trudno zauważyć. Fakt noszenia nie powinien nas zresztą zawstydzać. Nie ma w tym nic dziwnego, a z możliwości poprawy zgryzu korzysta chętnie coraz więcej osób – przekonuje specjalista Centrum Stomatologii BM Jędraś.
Jeszcze większe udogodnienie zyskamy, inwestując w aparat z systemem niskiego tarcia. Dzięki niemu, nie istnieje potrzeba stosowania wspomnianych wcześniej gumek (ligatur). Są one bowiem zastępowane przez specjalne zamki, chroniące łuk przed wypadnięciem z zamków podstawowych. Taka konstrukcja wpływa bardzo pozytywnie na komfort użytkowania aparatu i wymaga rzadszych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy